ZGJEDHJET

Mërgimtarët të shqetësuar nga Covid-19! Mërgimtarët: Frikësohemi të vijmë, do duhet të karantinohemi pasi të kthehemi!

Must Read

VMRO-DPMNE me program në Rajonin e Gjevgjelisë, “Mbi tre vjet në këtë rajon asgjë nuk është bërë”

Mickoski ishte në Gjevgjeli, Dojran, Bogdanci dhe Vallandovë, ku para qytetarëve të këtyre komunave e prezantoi programin...

Mësim online edhe pas 1 shtatorit? “Me këto kushte aspak nuk është i dëshiruar”

https://youtu.be/DW-rCwWxVW0 Pengesa të shumta pati kur filloi mësimin online. Kërkonte ndihmën e...

UNSHM memorandum për partitë politike, Zhbogar: Nxënësit duan libra dhe kushte më të mira për arsimim

https://youtu.be/L0pgmBuvepA Kuadri shkollor të aftësohet dhe të përpilohet plan-program i veçantë për...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Jemi në prag të muajit korrik , muaji i mërgimtarëve.

- Advertisement -

Në sezonin veror Kërçova gjallërohet. Por këtë vit pandemia me koronavirusin ka bërë që disa nga ata t’i anulojnë pushimet verore në vendlindje.

TV 21 kontaktoi disa kërçovarë që jetojnë dhe veprojnë në Shtete e Bashkimit Evropian për të parë se çfarë i ndalon që ata këtë verë të vijnë në vendlindje.

Lutfi Selmani i cili jeton dhe vepron në Suedi tha se ndjekin rekomandimet e Shtetit Suedez i cili i rekomandon që deri më 31 gusht të mos e lëshojnë vendin.

- Advertisement -

“Mosardhja në vendlindje, arsyeja kryesore për mosardhjen në vendlindje këtë vit është pandemia me Covid-19, shëndeti im personal dhe shëndeti i familjes dhe i rrethit ku jetojmë janë prioritetet e pa diskutueshme dhe nuk duhet të rrezikohen. Dua dhe duhet të zbatojmë rregullat e dala nga institucioni shëndetësor shtetëror për Covid- 19. Ministria e Punëve të Jashtme dhe shteti suedez na sugjerojnë dhe rekomandojnë që deri më 31 gusht 2020 të mos e lëshojmë vendin pa nevojë dhe mos të udhëtojmë jashtë shteteve të Bashkimit Evropian”, tha Lutfi Selmani, Göteborg  Suedi.

Ndërsa vendasit tonë që jetojnë në Gjermani ajo që i ndalon që të vijnë në vendlindje është karantina që ata duhet të mbajnë pasi të kthehen nga Maqedonia e Veriut.

Ata gjithashtu thonë se kushtet e spitaleve nuk janë si duhet dhe nëpër kufinj kërkojnë teste.

“Është e para herë që pas 50 viteve nuk mund të shkoj në pushim. Unë kam erdh çdo vit nga dy herë në shtëpi mirëpo këtë vit korona na ndaloi dhe na vjen shumë rëndë që nuk mund të shkojmë. Nuk ka aeroplanë as autobusa edhe teste kërkojnë shumë nëpër kufijtë. Tek ne kushtet nëpër spitale nuk janë si duhet dhe është shumë rrezik për ne që jemi në moshë dhe me smundje kronike”, tha Xhemo Fejza, Gjermani.

Më shumë shpresa për të ardhur në vendlindje kanë qytetarët tanë që jetojnë në Zvicër.

“Frika për të ardhur në vendlindje, është aktuale koronavirusi dhe karantina. Megjithatë unë shpresoj dhe kam besim tek mërgimtarët që  duan të vinë dhe kam besim që do të vinë”, tha Gjyla Adili, Zvicër.

Gjermania është një nga shtetet i cili nuk sygjeron që shtetasit e Ballkanit të pajisur me dokumente gjemane të udhëtojnë në vendet Ballkanike sepse në të kundërtën ata kut të kthehen duhet t’i nënshtrohen karantinës shtetërore në Gjermani.

Këtyre ditëve qeveria gjermane do të mbajë një takim dhe do të ketë një vendim të prerë nëse do të hiqet ose jo karantina për shtetasit e Ballkanit.

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Mësim online edhe pas 1 shtatorit? “Me këto kushte aspak nuk është i dëshiruar”

https://youtu.be/DW-rCwWxVW0 Pengesa të shumta pati kur filloi mësimin online. Kërkonte ndihmën e profesorëve të informatikës, por për...

UNSHM memorandum për partitë politike, Zhbogar: Nxënësit duan libra dhe kushte më të mira për arsimim

https://youtu.be/L0pgmBuvepA Kuadri shkollor të aftësohet dhe të përpilohet plan-program i veçantë për mësimin online janë dy nga...

Bilall Kasami në “Debate zgjedhore”, “Nuk kërkojmë vota për LSDM-në por për vete”

https://youtu.be/aH4TPK_wfAc Janë në një koalicion të përbashkët parazgjedhor por votat secili i kërkon për vete. Kryetari i...

Merkel: Hapje të kapitujve të parë nga negociatat me Shkupin dhe Tiranën këtë vit

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot i prezantoi prioritetet e kryesimit të vendit të saj me BE-në në gjashtë muajt e ardhshëm, duke...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -