Mbi 32 milion të infektuar me Covid-19, 990 mijë të vdekur në të gjithë botën

Must Read

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do të vizitojë Maqedoninë

Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut. Këtë e bëri të...

Bislimi: Bullgaria gjithnjë ka qenë në anën e gabuar të historisë

Historiani Muzafer Bislimi në Click Plus në TV21, tha se Bullgaria gjithmon ka qenë në anën e...

Ratkoceri: Bullgaria nuk do të kërkojë ndryshime Kushtetuese!

Nga pala bullgare nuk është bërë presion për ndryshime Kushtetuese – tha Arben Ratkoceri në Click Plus...

Teksa vdekjet nga korona virusi në botë po i afrohen shifrës prej 1 milion, eksperti kryesor i Shteteve të Bashkuar për sëmundje ngjitëse, ka paralajmëruar kundër uljes së përpjekjeve për ta ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar amerikan për Alergji dhe Sëmundje Infektive, u bëri thirrje njerëzve që ta kujtojnë se “kjo ka një fund” dhe se “ne duhet të durojmë edhe pak” derisa shkencëtarët të zhvillojnë një vaksinë kundër Covid-19, sëmundjes që e shkakton koronavirusi i ri.

- Advertisement -

“Ajo çfarë ne nuk duam është që të detyrohemi të izolohemi” nëse njerëzit nuk respektojnë rregullat kundër pandemisë dhe rastet e reja rriten, tha ai.

Që prej se rastet e para me koronavirus u shfaqën në Kinë vitin e kaluar, në mbarë botën janë infektuar 32.9 milionë persona. Deri më tani, të paktën 990,000 persona kanë vdekur, thuhet në të dhënat e Universitetit Johns Hopkins. Megjithatë, shifrat reale të të infektuarve dhe të viktimave besohet se janë më të larta.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se zhvillimi i një vaksine potenciale kundër koronavirusit, kërkon edhe disa muaj. Andaj, sipas kësaj organizate, deri atëherë, vdekjet nga ky virus mund të arrijnë në 2 milion ose më shumë, nëse nuk ndërmerren hapa për të ulur lakoren e infektimeve.

“Sigurisht që është e paimagjinueshme, por nuk është e pamundur, sepse nëse shohim se si ne humbën 1 milionë persona nga koronavirusi për 9 muaj dhe më pas shohim realitetin e zbulimit të vaksinave në 9 muajt e ardhshëm, është një detyrë e madhe për të gjithë të përfshirët në këtë”, tha Mike Ryan, drejtor ekzekutiv i programit për emergjenca shëndetësore të OBSH-së.

Rritja e numrit të viktimave dhe të të infektuarve, sipas Ryan, mund të shmanget.

Ai shtoi se masat si mbajtja e higjienës, mbajtja e maskës, e distancës janë të domosdoshme. Zyrtari i OBSH-së shtoi se testimet e shumta dhe karantinimi janë të domosdoshme./21Media

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do të vizitojë Maqedoninë

Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut. Këtë e bëri të ditur zëvendëskryeministri i parë dhe...

Bislimi: Bullgaria gjithnjë ka qenë në anën e gabuar të historisë

Historiani Muzafer Bislimi në Click Plus në TV21, tha se Bullgaria gjithmon ka qenë në anën e gabuar të historisë.

Ratkoceri: Bullgaria nuk do të kërkojë ndryshime Kushtetuese!

Nga pala bullgare nuk është bërë presion për ndryshime Kushtetuese – tha Arben Ratkoceri në Click Plus në TV21.

Në komisionin maqedono-bullgar të ketë edhe shqiptarë – tha Ratkoceri në Click Plus

Gazetari Arben Ratkoceri nëpërmjet emsionit Click Plus sugjeroi që në komisionin maqedono-bullgar të ketë edhe shqiptarë. https://www.facebook.com/tv21hd/videos/3307059782663361

Llalla: Hapja e çështjes Shkup-Sofje nuk është e drejtë, Bullgaria do të dështojë në këtë gjë!

Historiani Arben Llalla në Click Plus në TV21, thotë se nuk është e drejtë hapja e çështjes mes Maqedonisë së Veriut dhe...

More Articles Like This