Mbi 30 milionë të infektuar me Covid-19 në botë

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën ka kaluar 30 milionë, sipas shifrave nga Universiteti Johns Hopkins në Amerikë.

Më shumë se 940 mijë persona kanë vdekur me Covid-19 që nga fillimi i shpërthimit në Kinë në fund të vitit të kaluar.

- Advertisement -

Vendet më të goditura janë SHBA, India dhe Brazili, por ka një rritje të re të infeksioneve në të gjithë Evropën.

Shumë vende të hemisferës veriore tani po përgatiten për një valë të dytë të pandemisë ndërsa dimri po afrohet, transmeton rtv21.tv.

Në Mbretërinë e Bashkuar, qeveria po shqyrton marrjen e masave të mëtejshme në të gjithë Anglinë, duke përfshirë një periudhë të shkurtër kufizimesh në përpjekje për të ngadalësuar një rritje të dytë të infeksioneve. Jashtë Evropës, Izraeli sjell një bllokim të dytë mbarëkombëtar më vonë të premten – kombi i parë i zhvilluar që e bën këtë.

Afrika ka regjistruar më shumë se një milion raste të konfirmuara, megjithëse nuk dihet përmasat e vërteta të pandemisë në kontinent. Shkalla e testimit raportohet të jetë e ulët, gjë që mund të shtrembërojë shifrat zyrtare.

SHBA mbetet si vendi më i goditur, me më shumë se 6.6 milionë infeksione të konfirmuara dhe mbi 197,000 vdekje. Numri i infeksioneve të reja ditore ka rënë, megjithëse, krahasuar me shifrat e pikut në korrik.

Në Indi, numri i infeksioneve u rrit mbi pesë milionë këtë javë – vendi i dytë me numrin më të lartë të rasteve në botë.

Virusi duket se po përhapet shumë më shpejt në Indi se në çdo vend tjetër, me rastet e përditshme që kalojnë 90,000 ditët e fundit. Më shumë se 80,000 njerëz kanë vdekur, mes raporteve të mungesës së shtretërve të kujdesit intensiv dhe furnizimeve me oksigjen.

Brazili ka pasur më shumë se 4.4 milionë raste të konfirmuara, me më shumë se 134,000 viktima, vendi i dytë me numrin më të lartë të vdekjeve pas SHBA-ve./21Media

  • Tags
  • 5

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This