Makron në takim me Merkelin në vigjilje të samitit të BE-së

Must Read

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin...

Përmbytje në rajonin rus Habarovsk

Për shkak të rritjes së nivelit të lumit Amur në rajonin Habarovsk në Lindjen e Largët ruse...
- Advertisement -

Presidenti francez Emanuel Makron do të vizitojë këtë pasdite kancelaren gjermane Angela Merkel përpara bisedimeve kyçe të BE-së nga  mesi i korrikut për fondin e rimëkëmbjes nga koronavirusi dhe për buxhetin shumëvjeçar.

Franca dhe Gjermania, si dhe vendet jugore, të cilat janë më të goditura nga virusi, e mbështesin propozimin e Komisionit Evropian për krijimin e një fondi për rimëkëmbje që përfshin 500 miliardë euro në transferime buxhetore dhe 250 miliardë në hua.

- Advertisement -

Por, grupi i quajtur “katërshja kursimore” – Austria, Danimarka, Holanda dhe Suedia – i kundërshtojnë kreditë e mëdha pa ndonjë kusht reformues.

Një burim nga Pallati i Eliseut komunikoi javën e kaluar se Franca ishte optimiste dhe e vendosur për këtë./MIA

- Advertisement -

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të ditura pesë pikat me prioritet...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin Bullagr, me të cilën Bullgaria...

Përmbytje në rajonin rus Habarovsk

Për shkak të rritjes së nivelit të lumit Amur në rajonin Habarovsk në Lindjen e Largët ruse janë përmbytur 29 lagje.

MASH: Sigurojmë mësim edhe për fëmijët të cilët nuk kanë pajisje për mësim online

Fëmijët të cilët nuk kanë pajisje për ndjekjen e mësimit online gjatë virusit Covid-19 do të kenë mundësi për mësim si edhe...

Përfundoi gazifikimi në Spitalin gjinekologjik “Nënë Tereza” në Çair

Ka përfunduar gazifikimi i Spitalit Special për Gjinekologji dhe Obstetrikë "Nënë Tereza" në Çair, i cili ishte si një nga ndotësit më...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -