Array

Lëngjet e frutave rrezikojnë diabetin tek fëmijët

Must Read

​Skuadra e Napolit i nënshtrohet testit për Covid-19, bëhen të ditura rezultatet

Napoli ka njoftuar se të gjitha testet e bëra tek skuadra e tyre për Covid-19 kanë rezultuar...

Aksident në Hasanbeg, vdes sharraxhiu

Një motoçikletë dhe makinë për prerjen e drunjve janë aksidentuar këtë mbrëmje në Hasanbeg të Shkupit, afër...

Gjorgjija Sajkoski u zgjodh sekretar i ri i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së

Komiteti qendror i VMRO-DPMNE-së e zgjodhi Gjorgjija Sajkoski për sekretar të ri të përgjithshëm të partisë, në...
- Advertisement -

Ekspertët paralajmërojnë se lëngjet e frutave,që nga shumë prindër mund të shihen si një alternativë e shëndetshme,nuk duhet të pihen më shumë se një herë në ditë, pasi përmbajnë shumë sheqer.

Djem dhe vajza të moshës 11-19 vjeç zakonisht ushqehen me 42% më shumë sheqer dhe 14% më shumë yndyrna të ngopura.

- Advertisement -

Lengje frutash vetëm 10% e adoleshentëve dhe 7% e adoleshenteve ushqehen me 5 porcione fruta dhe perime në ditë.Edhe fëmijët 10 vjeç e poshtë i tejkalojnë normat e sheqerit me 34%. Burimi i tyre i sheqerit janë lëngjet e frutave, çokollatat, biskotat dhe kekët.

Studiuesit thonë se ndërsa lëngjet e frutave shihen si një alternativë e mirë për fëmijët, ato duhet të përdoren vetëm një gotë në ditë, pasi kanë përmbajtje të lartë në sheqer.

- Advertisement -

​Skuadra e Napolit i nënshtrohet testit për Covid-19, bëhen të ditura rezultatet

Napoli ka njoftuar se të gjitha testet e bëra tek skuadra e tyre për Covid-19 kanë rezultuar negative, pasi ata u përballën...

Aksident në Hasanbeg, vdes sharraxhiu

Një motoçikletë dhe makinë për prerjen e drunjve janë aksidentuar këtë mbrëmje në Hasanbeg të Shkupit, afër shkollës fillore, raporton TV21.

Gjorgjija Sajkoski u zgjodh sekretar i ri i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së

Komiteti qendror i VMRO-DPMNE-së e zgjodhi Gjorgjija Sajkoski për sekretar të ri të përgjithshëm të partisë, në seancën e sotme të mbajtur...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave të fundit, deri tani në botë 33.951.767 persona janë infektuar me koronavirusin e ri. Si rezultat i Kovid-19, kanë...

Vritet një grua e punësuar në Ambasadën amerikane në Kiev

Një grua e cila ka qenë e punësuar në Ambasadën amerikane në Ukrainë u vra sot në një sulm në park në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -