Array

Kush janë Kosova e Veliaj-për Tiranën

Must Read

OSBE dërgon vetëm 30 vëzhgues në zgjedhjet në SHBA

Organizata për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) kumtoi se në mënyrë drastike e ka zvogëluar  numrin...

Grubi: Ideja për subvencionim nuk është vetëm për shqiptarët, por për të gjithë!

Subvecionet për bashkësitë e pakicave për momentin janë vetëm debat i cili është i hapur. Subvencionuam punësime ...

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i...
- Advertisement -

Tashmë janë bërë zyrtarë kandidatët e dy koalicioneve dhe ata të pavarur që do të garojnë për Bashkinë e Tiranës në zgjedhjet lokale të 21 qershorit. Erion Veliaj nga PS, Halim Kosova i PD-së dhe Gjergj Bojaxhi i pavarur do të luftojnë për tu ngjitur në krye të Bashkisë më të madhe të vendit.

Ndryshe nga PD, e cila në një mënyrë entuziaste dhe të hapur për publikun në qendër të Tiranës ka prezantuar kandidatin Kosova, kryeministri Rama ka bërë thjesht një prononcim të shkurtër dhe jo shume euforik për Erion Veliajn.

- Advertisement -

Tre profilie pothuajse të ndryshme do të dalin përpara qytetarëve kryeqytetas të cilët ndryshe nga zgjedhjet e tjera kanë mundësi përzgjedhjeje për bashkinë e tyre. Sazan Guri dhe Arben Tafaj janë shpallur gjithashtu si kandidat për Tiranën. Tafaj në rast se mbledh firmat e nevojshem do të garojë si pavarur në zgjedhje, ndërsa Guri do të garojë nën siglën e partisë Aleanca Ekologjike Europiane.

Profil: Halim Kosova

- Advertisement -

Halim Kosova është një prej mjekëve më të njohur në kryeqytet. Kosova për shumë vite ka punuar si mjek obstetër-gjinekolog në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” në Tiranë, institucion të cilin e ka drejtuar për një kohë të gjatë. Ndonëse i është besuar nga PD Bashkia më e madhe e vendit, karriera politike e Kosovës brenda PD-së është shumë e re.

Më 3 prill të vitit 2013, Halim Kosova emërohet nga ish-kryeministri Sali Berisha si ministër i Shëndetësisë në kabinetin e tij, detyrë të cilën e mban deri në 13 shtator po të këtij viti, kur në pushtet erdhi mazhoranca e majtë.

- Advertisement -

Kosova është zgjedhur për herë të parë deputet nën siglën e PD-së në zgjedhjet e fundit të përgjithshme në vitin 2013, në qarkun e Tiranës, tashmë atij i duhet të dorëzoj këtë post në mënyrë që të bëhet pjesë garës elektorale për zgjedhjet lokale të 21 qershorit.

Profil: Erion Veliaj

Erion Veliaj është një prej personazheve më të komentuar në politikën shqiptare të viteve të fundit. Veliaj hyri në jetën aktive publike në fillim të viteve 2000 si anëtar i shoqërisë civile, për të themeluar në 2003-shin, lëvizjen “Mjaft”, një organizatë e cila pati një ndikim të konsiderueshëm tek shoqëria civile, por edhe në politikë. Veliaj u tërhoq nga drejtimi i “Mjaft” në vitin 2007, për tu angazhuar plotësisht në jetën politikë. Në zgjedhjet e vitit 2009, Veliaj do të garonte për tu bërë pjese e Kuvendit me partinë e themeluar prej tij, “G99”, por rezultati përfundimtar ishte zhgënjyes. Në vitin 2011, Veliaj iu bashkua kryesisë së Partisë Socialiste si Sekretar për Rininë dhe Emigracionin, ndërsa në zgjedhjet parlamentare të vitit 2013, ai u zgjodh për herë të parë deputet në Qarkun e Gjirokastrës.

I njohur si një person i afërt i kryeministrit Edi Rama, Veliaj u përzgjodh prej tij si ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, post të cilin pritet ta dorëzoj për t’i hyrë garës për Bashkinë e Tiranës.

Profil: Gjergj Bojaxhi

Gjergj Bojaxhi do të jetë kandidati i pavarur për Tiranën, i cili do të tentojë të thyej një prej tabuve në skenën politike, për të fituar pa mbështëtjen e ndonjë parite politike Bashkinë më të madhe të vendit. Angazhimet profesionale të Bojaxhi nisin në fund të viteve 1990, kur në vitin 1999 gjatë Luftës në Kosovë ka qenë koordinator i asistencës në Ambasadën Britanike.

Bojaxhi u angazhua në politikën shqiptare fillimisht në vitin 2005 si anëtar i KOP-it (Komiteti i Politikave Drejtuese), me Partinë Demokratike, për tu emëruar më pas në pozicionin e zëvendësministrit të Ekonomisë në qeverinë e parë “Berisha”, post të cilin e mbajti deri në vitin 2007. Në të njejtin vit, Gjergj Bojaxhi emërohet drejtor i KESH deri në vitin 2009. Ndryshe nga dy kandidatët e mësipërm, Bojaxhi është i vetmi me një eksperiencë në pushtetin vendor, përkatësisht në Bashkinë e Tiranës. Bojaxhi ka qenë anëtar i Këshillit Bashkiak të Tiranës në vitet 2007-2011.

Më 30 mars 2015, Gjergj Bojaxhi zyrtarizoi kandidaturën e tij si kandidat i pavarur për Bashkinë e Tiranës.

- Advertisement -

OSBE dërgon vetëm 30 vëzhgues në zgjedhjet në SHBA

Organizata për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) kumtoi se në mënyrë drastike e ka zvogëluar  numrin e vëzhguesve të cilët do...

Grubi: Ideja për subvencionim nuk është vetëm për shqiptarët, por për të gjithë!

Subvecionet për bashkësitë e pakicave për momentin janë vetëm debat i cili është i hapur. Subvencionuam punësime  në investimet e huaja  në...

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i cili para dy ditëve paralajmëroi...

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të ditura pesë pikat me prioritet...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin Bullagr, me të cilën Bullgaria...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -