Konte: Nga e hëna heqje graduale e masave restriktive

Must Read

Taravari: Duket se situata po del jashtë kontrollit, Qeveria të mos e faturojë gabimin e saj te qytetarët

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët njëherit dhe neurolog me profesion, Arben Taravari ka vlerësuar se situata...

Vetëizolohet Visar Ganiu, kishte kontakt me person të infektuar me Kovid-19

Kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu nëpërmjet rrjetit social Fejsbuk ka njoftuar se është vetëizoluar për...

Sa mjete kanë shkuar tek kompanitë? Angellovska e kënaqur me rezultatet, OEMVP jo!

https://www.youtube.com/watch?v=UCKpc8GshMc Pakoja e parë dhe e dytë për mbështetje të kompanive kanë...

Kryeministri italian, Xhyzepe Konte mbrëmë kumtoi se nga e hëna do të pasojë zbutja e masave restriktive në vend, të vendosura për shkak të epidemisë së koronavirusit, sepse numri i të vdekurve shënon rënie në nivelin më të ulët prej 9 marsit.

Sipas mediumeve britanike, ai në konferencë për shtyp paralajmëroi për rrezikun që kurba epidemiologjike, më saktë numri i të sëmurëve dhe të vdekurve, përsëri të rritet.

Konte tha se në Itali, e cila është mes vendeve më rënë të goditura nga pandemia e koronavirusit, do të ndërmerren masa për zbutje të jetës ekonomike dhe heqje të kufizimeve për lëvizje të qytetarëve.

Nga e hëna, 18 maj, përsëri hapen shitoret, ndërsa nga 25 maji sallat sportive, pishinat dhe qendrat sportive.

Nga 3 qershori hapen kufijtë mes rajoneve në vend dhe qytetarëve të vendeve nga Bashkimi Evropian  do t’u lejohet të lëvizin pa kufizime, pa karantinë të domosdoshme të atyre që hyjnë në Itali.

Hapja e teatrove dhe kinemave është caktuar për më 15 qershor./MIA

- Advertisement -

Latest News

Vetëizolohet Visar Ganiu, kishte kontakt me person të infektuar me Kovid-19

Kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu nëpërmjet rrjetit social Fejsbuk ka njoftuar se është vetëizoluar për shkak se ka mësuar se...

Sa mjete kanë shkuar tek kompanitë? Angellovska e kënaqur me rezultatet, OEMVP jo!

https://www.youtube.com/watch?v=UCKpc8GshMc Pakoja e parë dhe e dytë për mbështetje të kompanive kanë dhënë rezultat, vlerëson ministrja e...

62 raste të reja nga Covid-19, infektohet Muhamed Zekiri bashkë me gruan dhe vajzën tre muajshe

https://www.youtube.com/watch?v=4xLf0O613U8 Nga 771 teste të bëra, në 24 orët e fundit kanë rezultuar 62 të infektuar me...

S’ka karantinë për Çairin, do të punohet në ngritje të vetëdijes kolektive

Komuna e çairit ka sjellë disa konkluzione gjatë mbledhjes së pestë të Këshillit për preventivë nga Kovid 19 në në këtë komunë.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -