“Këtë vit, gjendja është ndërlikuar edhe më shumë për shkak të pandemisë së Kovid-19”, tha Pendarovski në 75-vjetorin e OKB-së

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Në ngjarjen e nivelit të lartë, që u mbajtur mbrëmë në New York (Nju Jork) për 75-vjetorin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, pjesëmarrës nëpërmjet video-lidhjes ka qenë edhe presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Duke folur për sfidat, tha se të njëjtat janë shtuar nga pandemia e Kovid-19.

- Advertisement -

“Këtë vit, gjendja është ndërlikuar edhe më shumë për shkak të pandemisë së Kovid-19. Përskaj vuajtjeve që i shkaktoi, pandemia zbuloi dobësi në rendin ndërkombëtar dhe sistemet e pabarabarta të botës sonë. Na mbeten edhe 10 ditë që ta realizojmë Agjendën 2030 dhe Marrëveshjen klimatike të Parisit. Që t’i arrijmë qëllimet për zhvillim përmbajtjesor ne duhet njëkohësisht t’i zbusim pasojat sociale dhe ekonomike të pandemisë. Këtë mund ta arrijmë nëpërmjet bashkëpunimit ndërkombëtar dhe solidaritetet global për çfarë na duhen Kombe të bashkuara të fuqishme dhe efektive, të reformuara dhe të adaptueshme për realitetin e ri”, tha Pendarovski.

Ai ka folur për rëndësinë e formimit të kësaj Organizate dhe ndikimin për të parandaluar konflikte të shumta në botë, por megjithatë,vlerësoi, se për shkak të shumë pengesave në punën e saj, në botë ende ka tensione dhe konflikte.

“Formimi i Kombeve të Bashkuara është njëra nga projektet globale më të rëndësishme dhe njerëzore. Por, organizata ynë mund të jetë efikase as sa shtetet-anëtare do t’i mundësojnë. Për shkak të pengesave të numërta në punën e saj, në botë ende ka tensione dhe konflikte, miliona emigrantë, eksploatim i pakontrolluar i natyrës dhe cenim të dinjitetit njerëzor. Ndaj problemeve të vjetra u shtuan edhe probleme të reja akute, siç është terrorizmi global, krimi i organizuar dhe ndarja digjitale”, deklaroi mes të tjerash, Pendarovski.

Ka folur edhe për kontributin e Maqedonisë së Veriut në misionet e paqes por edhe përmendi kontributin e OKB-së në procesin e zgjidhjes së çështjeve kontestuese me fqinjët./TV21

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This