Këshilli i BE-së emëroi 22 prokurorë të Zyres së kryeprokurorit publik evropian

Must Read

KF Shkendija në Europa League do të përballet me Sumgayit City FC

Sot në hapsirat e UEFA-së në Nyon të Zvicrës u hodh shorti për raundin e parë eliminatorë...

Ahmeti fton tryezën e partive shqiptare, Zaev: Ky është presion i BDI-së për postin e Kryeministrit

https://youtu.be/jIb2_lQfK8c Kreu i BDI-së Ali Ahmeti ka ftuar në takim të përbashkët...

FC Shkupi nënshkruan me Elvin Yunuszada

Skuadra e FC Shkupi tani më ka zyrtarizuar edhe një përforcim, bëhet fjalë për qendër mbrojtësin nga...

Këshilli i BE-së emëroi 22 prokurorë të Zyres së kryeprokurorit publik evropian (EPPO), të cilët së bashku me shefen e Zyres janë të obliguar për hetime, ndjekje dhe nxjerrje para drejtësisë të personave të cilët kanë kryer vepra penale kundër buxhetit të BE-së.

- Advertisement -

Nga 22 të akuzuar, 14 kanë  mandat prej gjashtë viteve, ndërsa të tjerët nga tre vite dhe nuk kanë të drejtë të rizgjidhen.

Detyrë e EPPO-së do të jetë lufta kundër krimit, mashtrimeve, korrupsionit, evitimit të pagesave të tatimit të vlerës së shtuar mbi dhjetë milionë euro.

- Advertisement -

Këshilli i BE-së dhe i Parlamentit evropian në vitin 2019 e emëroi Kovesin për kryeprokurore të parë publike të Unionit.

- Advertisement -

Ajo ishte gruaja e parë kryeprokurore në Rumani dhe kryeprokurorja më e re. Derisa udhëhoqi agjencinë rumune të antikorrupsionit, për shkak të korrupsionit janë hetuar dhe akuzuar një numër i madh i përfaqësuesve qeveritarë.

Në EPPO marrin pjesë 22 vende-anëtare – Austria, Belgjika, Bullgaria, Kroacia, Qiproja, Çekia, Estonia, FInlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Italia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Malta, Holanda, Portugalia, Rumania, Sllovenia, Sllovakia dhe Spanja.

EPPO si trup i pavarur i BE-së duhet të fillojë me punë në fund të vitit, ndërsa selia do të jetë në Luksemburg.

- Advertisement -

Latest News

Ahmeti fton tryezën e partive shqiptare, Zaev: Ky është presion i BDI-së për postin e Kryeministrit

https://youtu.be/jIb2_lQfK8c Kreu i BDI-së Ali Ahmeti ka ftuar në takim të përbashkët katër krerët e partive parlamentare...

FC Shkupi nënshkruan me Elvin Yunuszada

Skuadra e FC Shkupi tani më ka zyrtarizuar edhe një përforcim, bëhet fjalë për qendër mbrojtësin nga Azerbajxhani, Elvin Yunuszada i cili...

Qeveria për TV21 komenton aktet nënligjore të nënshkruara nga Nuhiu

Qeveria e Maqedonisë së Veriut duke u përgjigjur në pyetjet e TV21, sqaron se ministri i punëve të brendshme, Agim Nuhiu nuk...

Kompanitë energjetike nuk anulojnë vendimin, MEPSO: Qytetarëve nuk i dhimbsen të hollat për internet, e për rrymë reagojnë

https://youtu.be/ACr0bsf2Grs “Qytetarëve nuk i dhimbsen të hollat për internet, e kur vjen puna te energjia elektrike reagojnë....
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com