KE: Kornizat negociuese do të publikohen “sa më shpejt të jetë e mundur”

Must Read

Takim Xhaferi – Bregu: Zgjidhja e çështjeve të hapura mes vendeve të rajonit për standard më të mirë të qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot në kabinetin e tij e...

Përpjekje për rritje të shumicës parlamentare, opozita pohon se është e konsoliduar dhe nuk do të humbin deputetë

https://youtu.be/fbuy0zVG2nI Kreu i Lëvizjes Besa, njëherazi edhe deputet, Bilall Kasami, mbrëmë në...

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk...
- Advertisement -

Komisioni Evropian (KE) akoma nuk i ka “finalizuar” kornizat negociuese për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Eurokomisari për zgjerim Oliver Varheji, më shumë herë ka deklaruar se ato do të publikohen në qershor.

Zëdhënësja Ana Pisonero, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve sot deklaroi se “Komisioni akoma është duke punuar në tekste të projekt-kornizave”.

- Advertisement -

“Jemi duke i finalizuar dokumentet, nuk kemi datë se kur do të prezentohen ato por qëllimi është të bëhet sa më shpejtë”, tha Pisonero.

Kornizat negociuese paralajmërohen nga fillimi i këtij muaji nga Komisioni Evropian. Ato nuk do të jenë në dispozicion për opinionin, paralajmëruan nga KE, do të publikohet vetëm kumtesë. Këto projekt-korniza u dorëzohen vendeve anëtare të Këshillit të BE-së të cilat më pas duhet t’i miratojnë dhe eventualisht t’i modifikojnë.

- Advertisement -

Sipas agjendës së Këshillit nuk pritet ato të jenë në rend dite këtë verë pasi gjatë javëve të ardhshme në mënyrë intensive është duke u negociuar për buxhetin e BE-së./MIA

- Advertisement -

Takim Xhaferi – Bregu: Zgjidhja e çështjeve të hapura mes vendeve të rajonit për standard më të mirë të qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot në kabinetin e tij e priti Majlinda Bregun, sekretare e...

Përpjekje për rritje të shumicës parlamentare, opozita pohon se është e konsoliduar dhe nuk do të humbin deputetë

https://youtu.be/fbuy0zVG2nI Kreu i Lëvizjes Besa, njëherazi edhe deputet, Bilall Kasami, mbrëmë në ClickPlus pohoi se së shpejti...

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk është konfirmuar asnjë i vdekur....

Hoti: Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19, duke bërë thirrje për respektim të...

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit të Strumicës. Pas denoncimit MPB...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -