Kacin: Sllovenia ka gjendje të mirë epidemiologjike, por problem janë të rinjtë

Must Read

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko,...

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për...

“Nga Bullgaria presim ndihmë, e jo pengesa”, deklarata e Karakaçanovit sërish nxit reagime në Maqedoni

https://youtu.be/w4Exd4V2_xM Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të na...
- Advertisement -

 Numri i të infektuarve të rinj me koronavirus në Slloveni është ulur ndjeshëm që dy javë më parë, deklaroi sot zëdhënësi i qeverisë sllovene, Jelko Kacin, por i paralajmëroi turistët sllovenë që të jenë të kujdesshëm kur qëndrojnë jashtë.

“Të dhënat epidemiologjike për Slloveninë kanë qenë shumë të mira ditët e fundit dhe dukshëm më të mira se dy javë më parë. Sllovenia është në një zonë të gjelbër dhe një destinacion shumë të sigurt”, tha Kacin në një konferencë qeveritare për shtyp në Lubjanë.

- Advertisement -

Ai shtoi se sipas të dhënave të fundit, Sllovenia ka 14 tetë të infektuar për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit, e cila sipas kritereve të miratuara nga qeveria për kohëzgjatjen e epidemisë e rendit atë në zonën më të sigurt “të gjelbër”.

Sipas Kacin, burimi kryesor i infeksioneve të reja është shoqërimi pa maska ​​mbrojtëse dhe respektimi i masave epidemiologjike midis të rinjve, brenda dhe jashtë vendit.

- Advertisement -

Të rinjtë i kushtojnë shumë pak vëmendje shëndetit të tyre dhe pasi kanë simptoma të buta ose aspak të Kovid-19 ato paraqesin rrezik për përhapjen e infeksionit, veçanërisht për familjet e tyre dhe të moshuarit.

“Çështja themelore është përgjegjësia e tyre për shëndetin, ata duhet të jenë të vetëdijshëm për pasojat e veprimeve të tyre dhe përhapjen e infeksionit tek më të prekurit”, tha Kacin. 

- Advertisement -

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko, të cilat u zhvilluan pa...

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për ndërtimin e hekurudhës nga Kërçova...

“Nga Bullgaria presim ndihmë, e jo pengesa”, deklarata e Karakaçanovit sërish nxit reagime në Maqedoni

https://youtu.be/w4Exd4V2_xM Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të na ndihmojnë në rrugën tonë drejt...

Zbulohet mini laborator dhe bimë kanabisi në Vizbeg, arrestohen tre persona!

“Më 24.09.2020 rreth orës 15:00, pasi më parë kishim marrë informata operacionale të Njësisë për Trafik të Paligjshëm të Drogës-SPB - Shkup,...

Kush kujt ia vodhi idenë? Edhe ASH-AAA premtonte barazi etnike në sektorin privat

https://youtu.be/qCvk5RwABnY Deputeti i koalicionit “Tash është koha”, Skender Rexhepi, akuzoi mbrëmë se Qeveria, më konkretisht BDI-ja si...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -