ZGJEDHJET

Hapen palestrat sportive! Masa të posaçme për stërvitje

Must Read

Rikthimi i testit PCR në kufi nuk do të vlejë për shtetasit e Maqedonisë së Veriut

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse i ka propozuar Qeverisë që me disa shtete të rajonit të rikthehet masa...

163 raste të reja, 8 të vdekur, 230 të shëruar!

Ministria e Shëndetësisë informoi se gjatë 24 orëve të kaluara nga 1794 teste të realizuara, 163 persona...

Kosovë, Vjosa Osmani kërkon shkarkimin e zyrtarëve të Listës Serbe nga Qeveria

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, kërkoi nga të gjitha partitë politike që ta mbështesin miratimin...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Valmira Zendeli, gazetare:

- Advertisement -

“Prej sot fillojnë me punë palestrat dhe fitnes qendrat, jemi këtu për të parë nga afër se si do të funksionojnë palestrat me masat e reja të Qeverisë të vendosura kundër koronavirusit.

Të gjithë ata që kanë temperaturë të lartë nuk do të mund të hyjnë në palestër.

Sipas protokollit të Qeverisë në hyrje të çdo palestre duhet të vendosen pjesë të sfungjerit të cilët dezinfektohen pas çdo hyrje të ndonjë klienti.

- Advertisement -

Valmira Zendeli, gazetare:

“Në momentin që hy në palestër, punonjësit këtu duhet të masin temperaturën e klientëve dhe duhet që të bëhet dezinfetkimi I duarve”.

Gjithashtu në hyrje të objektit duhet të jenë të vendosura, dezinfektuesit, dorezat dhe gjerat tjera mbrojtëse nëse klientët duan që t’I përdorin. Ndërsa në hyrje të çdo derë ishte i vendosur protokolli I Qeverisë se si duhet që sillen klientët nëpër palestra. Irena Mitrevksa, udhëheqëse e një palestre tha se janë të kënaqur që më në fund janë hapur edhe palestrat.

“Mund të them se kishte një lloj lufte për miratimin e të gjitha propozimeve tona por në fund gjetëm gjuhë të përbashkët dhe u pranuan të gjitha propozimet. Është sjell propozim për numër të limituar të klientëve dhe prej më herët caktim të terminëve për ushtrime nëpërmjet lajmërimit në numrat e telefonit dhe nëpërmjet emailit”, tha Irena Mitrevska, udhëheqëse e palestrës.

Në palëstër për momentin kishte pak klientë dhe pas çdo ushtrimi që kryenin klientët duhet të bëhej dezinfektimi i vendit dhe i çdo pajisjeje që përdoret. Punënojësit në qendrat e fitnesit duhet të mbajnë maska ndërsa klientët sipas dëshirës.

“Klientët më nuk do të mund të përdorin peshkirët e qendrave por duhet të marrin peshkir personal, nuk është e lejuar përdorimi i banjove për larje pas ushtrimeve por nëse përdoren të njëjta të dezinfektohen menjëherë”, tha Irena Mitrevska, udhëheqëse e palestrës.

Njëra nga klientet thotë se mezi priste që të hapen palestrat pasi që koha e karantinës ka ndikuar edhe në shtimin në peshë.

“Ndjenja është fenomenale  sepse 3 muaj pa aktivitet fizik për dikë që me të vërtetë është I përkushtuar në ushtrime ëshët shumë e vështirë.Edhe pse në shtëpi kam mjetë për ushtrime prap nuk është atmosfera e njejtë si në shtëpi dhe në palestër.Do ta shfrytëzoj cdo ditë për ushtrime dhe shprsoj se nuk do të mbyllen përsëri“, tha Elenora Millokovic, kliente.

Palestrat ishin të mbyllura për 3 muaj dhë dëmet materiale kanë qenë të mëdha për këtë sektor. Qeveria në seancën e 72-të të saj vendosi që nga sot të lejohet edhe puna e sallave për ushtrim dhe fitnes qendrave.

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

163 raste të reja, 8 të vdekur, 230 të shëruar!

Ministria e Shëndetësisë informoi se gjatë 24 orëve të kaluara nga 1794 teste të realizuara, 163 persona janë diagnostifikuar me korona virus....

Kosovë, Vjosa Osmani kërkon shkarkimin e zyrtarëve të Listës Serbe nga Qeveria

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, kërkoi nga të gjitha partitë politike që ta mbështesin miratimin e një rezolute ose deklarate...

Beograd, paralajmërohen protesta të reja!

Pas protestave të djeshme në Beograd të Serbisë për paralajmërimin e kthimit të orës policore nga presidenti Aleksandar Vuçiq, protestuesit edhe sot...

KE aprovon planin gjerman prej 500 miliardë eurosh ndihma kundër Covid-19

Komisioni Evropian ka aprovuar planet gjermane për të krijuar një fond prej 500 miliardë eurosh (564 miliardë dollarë) për të mbështetur bizneset...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -