Grubi takon ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës, z.Xhang Xuo

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi, sot realizoi takim me ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës në Republikën e Maqedonisë së Veriut, z.Xhang Xuo.

Duke i uruar mirëseardhje në kabinetin e tij, zëvendëskryeministri i parë Grubi theksoi se marrëdhëniet me Republikën Popullore të Kinës janë korrekte.

Grubi shprehu bindje se zhvillimi i bashkëpunimit ekonomik do të jetë synim edhe më tej i ambasadorit Xhang Xuo dhe se kjo do të rezultojë me rritjen e numrit të kompanive kineze të cilat do e gjejnë interes për të investuar Maqedoninë e Veriut.

Zëvendëskryeministri i parë Grubi i shprehu falënderim ambasadorit Xuo për donacionet që Republika Popullore e Kinës që ka dhënë për Maqedoninë e Veriut në mjete ndihmëse mjekësore me qëllim parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19.

Nga ana e tij ambasadori Xhang shprehu falënderim për takimin e realizuar dhe me këtë rast i tha zëvendëskryeministrit të parë se Republika e Maqedonisë së Veriut është një shtet mik i dëshmuar për popullin kinez, me kontribut të veçantë në zhvillimin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve. Ai po ashtu e përshëndeti mbështetjen e vazhdueshme nga ana e Republikës së Maqedonisë së Veriut të pozitave shtetërore të Republikës Popullore të Kinës.

Ambasadori Xhang gjatë këtij takimi nënvizoi se Republika Popullore e Kinës i kushton vëmendje të madhe bashkëpunimit të deritanishëm në të gjitha sferat mes dy shteteve dhe beson se i njëjti do të intensifikohet, me qëllim që të arrihen rezultate konkrete. Ambasadori Xhang theksoi se në periudhën e ardhshme do të angazhohet edhe në intensifikimin e bashkëpunimit mes Maqedonisë së Veriut dhe Kinës në sferën e kulturës, arsimit dhe turizmit.

Grubi shprehu interesim rreth autostradës Kerçovë – Ohër – Strugë dhe kërkoi që të tejkalohen te gjitha pengesat për realizim sa më të shpejt të projektit.

Bashkëbiseduesit diskutuan edhe rreth  komunikimeve strategjike elektronike, rrjetit 5G si dhe obligimeve qe i kemi si vend anëtar i NATO-së dhe ndaj partnerëve strategjik.

  • Tags
  • 7

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This