Grubi: Konsensualiteti në vendimarrje është parim i koalicionit qeverisës

Must Read

Spasovski: Opinioni të mos gjykojë para kohe, incizimi i ri në Manastir i jep dimension të ri rastit

https://youtu.be/tgfV4ayazXg Pasi në opinionin publik doli video e re lidhur me incidentin...

“U bllokua lidhja” – testohet platforma online, vauçerë për kompjuterë nuk u parapanë në pakon e katër ekonomike

https://youtu.be/HgoY-ueOrl0 Ministria e Arsimit dhe Shkencës gjatë fundjavës siguroi se platforma nacionale...

Rusia serinë e parë e vaksinës kundër Kovid-19 ia dërgoi Bjellorusisë

Rusia e dërgoi serinë e parë të vaksinës së saj “Sputnik V” kundër Kovid-19 në Bjellorusi në...
- Advertisement -

Zëvendëskryeministri Grubi në Click Plus deklaroi se në marrëveshjen e koalicionit një nga parimet është konsensualiteti në vendimarrje. Grubi shtoi se konsensusi është parim jashtëzakonishtë i rëndësishëm për një shoqëri multietnike.

“Në marrëveshjen e Koalicionit, një nga parimet të cilët i kemi vendosur dhe me shkrim i kemi është konsensualiteti në vendimarrje. Kjo është një parim jashtëzakonishtë i rëndësishëm për një shoqëri multietnike, sepse në shoqëri multietnike mund të vendos shumica duke mbivotuar pakicën ose komunitetet tjera ose mund të vendoset me konsensualitet që e mbanë shoqërin e shëndosh e model të cilin ne e kemi përqafuar nëpërmjet Marrëveshjes së Ohrit dhe në vendimarrje në Qeveri. Jemi marrë vesh që vendimet të merren me konsensus, vendimet merren në mënyrë kolektive sepse Qeveria është trup kolektiv vendimet nuk i merr kryeministri vetë”, tha zëvendëskryeministri Artan Grubi në Click Plus në TV21.

Grubi: Konsensualiteti në vendimmarrje është parim i koalicionit qeverisës

Gepostet von TV21 am Mittwoch, 16. September 2020
- Advertisement -

Spasovski: Opinioni të mos gjykojë para kohe, incizimi i ri në Manastir i jep dimension të ri rastit

https://youtu.be/tgfV4ayazXg Pasi në opinionin publik doli video e re lidhur me incidentin në Manastir, ministri i Punëve...

“U bllokua lidhja” – testohet platforma online, vauçerë për kompjuterë nuk u parapanë në pakon e katër ekonomike

https://youtu.be/HgoY-ueOrl0 Ministria e Arsimit dhe Shkencës gjatë fundjavës siguroi se platforma nacionale për mësim nga distanca tashmë...

Rusia serinë e parë e vaksinës kundër Kovid-19 ia dërgoi Bjellorusisë

Rusia e dërgoi serinë e parë të vaksinës së saj “Sputnik V” kundër Kovid-19 në Bjellorusi në ekzaminim  klinik, që është dërgesa...

Në Kosovë 3 viktima dhe 48 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar 645 gjithsej...

Zona të sigurta për parkingje familjare, parkingje pa pagesë për prindër me fëmijë dhe gra shtatzëna

https://youtu.be/ycUdHefefqY Prindërit me fëmijë deri në moshën 3 vjeçare dhe gratë shtatzëna  do të kenë vende të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -