Greqi rritet numri i rasteve me Covid-19, mbajtja e maskës e obligueshme në disa hapësira të mbyllura

Must Read

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në...
- Advertisement -

Në dyqanet për shitje me pakicë, në dyqanet për ushqim siç janë furrat, mishtoret, ëmbëltoret dhe ngjashëm, në supermarkete, në banka, në shërbime publike që punojnë me palë,  në sallone  të ondulimit dhe  të kozmetikës, në transport publik dhe taksi,  në ashensorë, në spitale, ordinanca dhe  qendra  diagnostike në Greqi, prej sot obligohet mbajtja e maskave  si për qytetarët, ashtu edhe për të punësuarit, me vendim të Qeverisë greke, ndërsa sipas rekomandimit të ekspertëve, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Për shkelje të masës është parashikuar gjobë në para  prej 150 euro.

- Advertisement -

Në të gjitha hapësirat tjera të mbyllura, por edhe në vende të hapura ku ka  rëmujë  dhe nuk mund të mbahet distancë, ekziston rekomandim i fuqishëm të përdoret maska.

Në kisha dhe objekte religjioze, edhe pse ishte paralajmëruar  se mund të vendoset, megjithatë  mbajtja e maskës nuk është e obligueshme,  por ekziston  vetëm rekomandim, ndërsa zëvendësministri  për mbrojtje civile i Greqisë Nikos Hardalas  në pres konferencën e mbrëmshme  tha se shumica e kishave  i respektojnë masat parandaluese.

- Advertisement -

Qeveria greke përmes rrjeteve sociale i publikoi rregullat  në lidhje me atë  ku prej sot  është e obligueshme mbajtja e maskës.

Organizata kombëtare për shëndet publik e Greqisë dje kumtoi  për 52 raste të reja me Kovid-19, shifër më e madhe në krahasim me  ditët e fundit,  kur mesatarja  e rasteve pozitive ditore  të koronavirusit ishte rreth 30 persona të infektuar.

- Advertisement -

Brengë të veçantë te epidemiologët grek shkaktoi  numri i rritur i rasteve pozitive në mjediset e mëdha urbane siç janë Selaniku dhe Athina.

Sipas të dhënave të cilat dje i kumtoi zëvendësministri për mbrojtje civile të Greqisë, në vend,  duke e përfshirë edhe 26 korrikun e vitit 2020, prej 4.193 raste të regjistruara, 429 janë aktive.

Vetëm në Athinë aktive janë 145 raste  prej të cilave 36 janë hospitalizuar, ndërsa 109 janë në vetizolim.

“Për këto 145 raste aktive të cilat në këtë moment  i kemi në Atikë, kemi edhe rreth 596 persona  të cilët si kontakte të afërta,  nëse nga rreziku i lartë ose i ulët janë vënë në izolim”, sqaroi Hardalas.

Në Selanik aktive janë 66 raste, prej të cilëve tetë janë në shërim, ndërsa 58 të tjerë në vetizolim./MIA

- Advertisement -

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...

Besim Hoda propozon që sallat e dasmave të kthehen në klasa për vazhdim të mësimit

Analisti Besim Hoda në emisionin debatik Click Plus në TV21, propozoi që sallat e dasmave të kthehen në klasa për vazhdim të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -