Gjysma e të punësuarve në Facebook do të punojnë nga shtëpia

Must Read

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të...

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës,...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte...

Drejtori i përgjithshëm i “Facebook”, Mark Zakerberg paralajmëroi se pret që në dhjetë vitet e ardhshme rreth 50 për qind e të punësuarve në kompani të punojnë nga shtëpia.

Megjithatë, ai shtoi se pagat do të ulen për të punësuarit të cilët jetojnë në pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku shpenzimet e jetës janë më të ulëta se sa në Luginën e Silikonit.

“Ne paguajmë shumë mirë, gjegjësisht më së shumti në treg, por paguajmë sipas çmimeve të tregut, të cilat dallojnë sipas lokacioneve, kështu që ai parim do të vazhdojë të zbatohet edhe në këtë rast”, tha Zakerberg.

Në “Fejsbuk” janë të punësuar rreth 50.000 persona, ndërsa kompania planifikon që të ndërtojë tri qendra të reja rajonale në Atlanta, Dallas dhe Denver për tubime të përkohshme të të punësuarve të cilët jetojnë në afërsi të atyre qyteteve.

Sipas Skaj njuz, ende nuk dihet se çfarë efekti financiar ndaj kompanisë do të ketë transferi i një numri të madh të të punësuarve në punë nga shtëpia, por shton se krahas kursimeve të caktuara kur bëhet fjalë për pronë, ushqim dhe potencialisht, përfitim, duhet të merret parasysh edhe sigurimi i pajisjeve për punë të tillë, që mund të dilte më shtrenjtë./MIA

- Advertisement -

Latest News

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu. Ai për TV21...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte vendore” (www.kupuvajdomasni.gov.mk) as sot nuk...

Një mjeke del pozitive në gjinekologjinë e Tetovës! E infektuara nuk ka pas kontakte me pacientë

https://youtu.be/DTb2yFFdIgU Një mjeke në repartin e Gjinekologjisë në Spitalin Klinik të Tetovës gjatë ditës së sotme ka...

Zyrtare: Kthehet ora policore! Nga enjtja ora 21h deri të hënën ora 05h

Qeveria miratoi propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për  kthimin e orës policore,  me çka Shkupi, Shtipi, Kumanova dhe Tetova, që nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -