Gjykatësit padisin shtetin, s’pranojnë rrogë minimale, Kacarska: E turpshme, ka familje që vazhdimisht jetojnë me 14.500 denarë

Must Read

Ohri i stërmbushur me turistë! Mund të jetë një vatër e re e koronavirusit

https://youtu.be/4fXK1Ea2SX0 Pa zhurmë e pa trafik, Shkupin e lam në orë policore...

Tetova në karantinë me 12 raste të reja! Bujqit punojnë në ara por s’dinë a mund t’i shesin produktet

https://youtu.be/aTDMQbY_a8U Në qytetin e Tetovës deri më tani ka 12 raste të...

180 raste të reja dhe 2 viktima nga Covid-19! Filipçe: Vala e të infektuarve do të qëndrojë shumë shkurt

https://youtu.be/08d-Th_C48s 180 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve...
- Advertisement -

Mbi 500 gjykatës ankohen sepse pushteti ekzekutiv ka sjellë dispozitë që bartësit e pushtetit të tretë të marrin rrogë minimale.

“Në kohë të gjendjes së jashtëzakonshme, pushteti ekzekutiv nuk mund t’i ulë rrogat e mbrojtësve të tij. Kjo është ndërhyrje në pushtet. Kushtetuta e RMV-së e përcakton ndarjen e pushtetit në pushtet ligjvënës, ekzekutiv dhe gjyqësor. Asnjë nga këto pushtete nuk mund t’i ulë rrogat, e as të diktojë kushte për pushtetin tjetër”, tha Andrej Bozhinovski, këshilltar juridik.

Ata shpresojnë se do të ketë ndryshime lidhur me vëllimin e dispozitës së sjellë.

“Në kohë të ndonjë krize, gjykatësit në RMV kanë rroga më të ulta në rajon, ata janë të mbrojtur nga Këshilli i Evropës. Asnjë shtet tjetër në drejtim të masave, nuk ka ngritur iniciativë për uljen e rrogave të gjykatësve”, tha Andrej Bozhinovski, këshilltar juridik.

Por Dobrilla Kacarska, nuk pajtohet me gjykatësit. Thotë se behet fjalë vetwm pwr 2  muaj, ndwrsa sic shtoi ka plot familje që vite të tëra jetojnë me këto rroga.

“Gjykatësit nuk duhet bile as të mendojnë për procedura të tilla. Ngritja e iniciativave para Gjykatës Kushtetuese, sipas meje është e turpshme. Bëhet fjalë për vetëm 2 muaj. Ka plot familje që vite të tëra jetojnë me këto rroga”, tha Dobrilla Kacarska, gjykatëse.

Gjykatësja për krim të organizuar në Gjykatën Themelore-Shkupi 1, shton se më e tmerrshme është kur pavarësia e gjykatësve lidhet me uljen e rrogave të tyre.

“A nënkupton kjo se ne jemi të pavarur kur marrim rrogë prej 1.000 eurove? Atëherë parashtrohet pyetja – nëse gjykatësit ende e kanë vendin në gjyqësor”? Tha Dobrilla Kacarska, gjykatëse.

Shoqata e Gjykatësve, sot (e enjte) në Gjykatën Kushtetuese dërgon letër dhe padi, e cila javën e ardhshme do të jetë në rend dite dhe do të vendoset për të njëjtën.

- Advertisement -

Latest News

Tetova në karantinë me 12 raste të reja! Bujqit punojnë në ara por s’dinë a mund t’i shesin produktet

https://youtu.be/aTDMQbY_a8U Në qytetin e Tetovës deri më tani ka 12 raste të reja me Covid 19 nga...

180 raste të reja dhe 2 viktima nga Covid-19! Filipçe: Vala e të infektuarve do të qëndrojë shumë shkurt

https://youtu.be/08d-Th_C48s 180 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në vend. 3...

Hoti ia tregon prioritetet e Qeverisë ambasadorit amerikan

Kryeministri Avdullah Hoti priti sot në një takim njoftues ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip S. Kosnett.

BDI kërkon Kryeministër shqiptar! Zaev: Nëse ky është kusht, BDI nuk do të jetë pjesë e Qeverisë së ardhshme

https://youtu.be/Q6Cd0f9ILvc Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në 18 vjetorin e partisë ka përcaktuar synimin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -