Gashi: Pavarësia e Maqedonisë u realizua në kushte të trazirave të rajonit

Must Read

Prej të hënën fillon pagesa etapore e pensioneve të shtatorit

Prej të hënën më 28 shtator fillon pagesa etapore e pensioneve të shtatorit. Ministria e Punës dhe...

9 të vdekur nga virusi korona! 2200 raste aktive në Maqedoninë e Veriut

9 pacientë të prekur me virusin korona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në Maqedoninë...

Spasovski: Padi penale dhe suspendim për policin nga Manastiri që sulmoi një romë, suspendohet edhe një polic

Është ngritur padi penale kundër një polici nga Manastiri i cili dje e sulmoi brutalisht një rom...
- Advertisement -

Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, në rrjetin social Facebook, shkruan se 8 shtatori i viti 1991 ka qenë festë sepse Republika e Maqedonisë u nda nga Serbia. Gashi shton se edhe përkundër përpjekjeve nuk u krijua shtet multietnik me barazi të plotë mes maqedonasve dhe shqiptarëve.

“8 Shtatori i vitit 1991 ka qenë festë, sepse Republika e Maqedonisë përfundimisht u nda nga Serbia dhe kjo ishte datë historike për ne.
Megjithatë, pavarësia e Maqedonisë nga Jugosllavia, e realizuar në kushte të trazirave të rajonit, përkundër përpjekjeve, nuk ia doli plotësisht të prodhojë edhe një shtet njëmend multietnik, të mbështetur mbi realitetin shoqëror e me barazi të plotë mes maqedonasve dhe shqiptarëve.
Ky synim vazhdon edhe sot.
Urime 8 Shtatori”, shkruan në rrjetin social Facebook kryetari i Alternativës, Afrim Gashi.

8 Shtatori i vitit 1991 ka qenë festë, sepse Republika e Maqedonisë përfundimisht u nda nga Serbia dhe kjo ishte datë…

Gepostet von Afrim Gashi am Dienstag, 8. September 2020
- Advertisement -

Prej të hënën fillon pagesa etapore e pensioneve të shtatorit

Prej të hënën më 28 shtator fillon pagesa etapore e pensioneve të shtatorit. Ministria e Punës dhe Politikës Sociale informon se pensionet ...

9 të vdekur nga virusi korona! 2200 raste aktive në Maqedoninë e Veriut

9 pacientë të prekur me virusin korona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Një 70-vjeçar nga...

Spasovski: Padi penale dhe suspendim për policin nga Manastiri që sulmoi një romë, suspendohet edhe një polic

Është ngritur padi penale kundër një polici nga Manastiri i cili dje e sulmoi brutalisht një rom në Manastir. Ai dhe një...

Drejtorët do të zgjidhen përmes konkursit! Raportet revizore do të merren seriozisht nga udhëheqësit

https://youtu.be/8E38jHJ1mUo Nëse dëshironi të jeni drejtor i ardhshëm nën ombrellën e shtetit, nga tani do të aplikoni...

“Rrugët shtetërore” për BDI-në, Fondi shëndetësor për Muhamed Zekirin? Zaev ka dilema

https://www.youtube.com/watch?v=7AqZzK8laG0 Dilemë nëse nënkryetari i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë, Muhamed Zekiri duhet të marrë post në ekzekutiv...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -