Gashi: Arrestimet nuk i ka kryer policia e EULEX-it

Must Read

Qeveria emëroi drejtorët dhe zëvendësdrejtorët

Në seancën e sontme të qeverisë u vendos se kush do të udhëheq...

Zaev: Qytetarët të respektojnë masat!

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në rrjetin social Facebook, apeloi deri te të gjithë qytetarët që të...

Sllovenia para mbylljes së plotë

Qeveria sllovene ka nisur me mbylljen e restoranteve, hoteleve, dyqaneve, me përjashtim të atyre që shesin gjërat...

Avokati Tomë Gashi sonte tha se policitë e huaja të autorizuara nga Gjykata Speciale kanë kryer arrestimet e kryetarit dhe nënkryetarit të OVL të UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj.

Ai tha se ka qenë kërkesa e një gjyqtari në Hagë që e ka aprovuar këtë kërkesë dhe ka lëshuar urdhër.

- Advertisement -

“Procedurat janë kryer me një aksion të policisë. Kemi menduar se janë të EULEX-it, por tash po del se janë katër polici në Kosovë. Vendimi për arrestimin e tyre na është treguar. Ka qenë kërkesa e një gjyqtari në Hagë që e ka aprovuar këtë kërkesë dhe ka lëshuar urdhër. Nasimi ka qenë shumë i zëshëm. Para se të futej në emision është arrestuar. Ka qenë një kërkesë e tij që të mos arrestohet nga policia e EULEX-it. Tash po na del se është një polici krejt tjetër”, tha Gashi në T7.

Gashi theksoi se diskreditimi i Speciales është një lajm i mirë për secilin që është kundër saj.

Ndryshe, kryetari i OVL të UÇK-së, Hysni Gucati dhe nënkryetari Nasim Haradinaj janë arrestuar më 25 shtator. Haradinaj është paraqitur sot për herë të parë para Speciales në Hagë, ndërsa Gucati pritet të dalë ditën e enjte.

Qeveria emëroi drejtorët dhe zëvendësdrejtorët

Në seancën e sontme të qeverisë u vendos se kush do të udhëheq medrejtoritë. Ish...

Zaev: Qytetarët të respektojnë masat!

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në rrjetin social Facebook, apeloi deri te të gjithë qytetarët që të respektojnë masat dhe kështu të...

Sllovenia para mbylljes së plotë

Qeveria sllovene ka nisur me mbylljen e restoranteve, hoteleve, dyqaneve, me përjashtim të atyre që shesin gjërat e domosdoshme dhe transporti publik...

Deputeti Durlovski nga VMRO-DPMNE largohet nga Kuvendi: U deshiroj fat kolegëve të koalicionit

Deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Igor Durlovski po largohet nga Kuvendi. Këtë e bëri të ditur vetë Durlovski nëpërmjet një statusi në...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti nesër viziton Maqedoninë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti nesër do të vizitojë Maqedoninë e Veriut me ftesë të kryeministrit Zoran Zaev.

More Articles Like This