Franca e akuzoi Turqinë se dërgon mercenarë sirianë në konfliktin në Nagorno Karabah

Must Read

Qeveria emëroi drejtorët dhe zëvendësdrejtorët

Në seancën e sontme të qeverisë u vendos se kush do të udhëheq...

Zaev: Qytetarët të respektojnë masat!

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në rrjetin social Facebook, apeloi deri te të gjithë qytetarët që të...

Sllovenia para mbylljes së plotë

Qeveria sllovene ka nisur me mbylljen e restoranteve, hoteleve, dyqaneve, me përjashtim të atyre që shesin gjërat...

Franca e akuzoi Turqinë se po dërgon mercenarë sirianë për të luftuar në konfliktin në Nagorno Karabah dhe kumtoi se po punon me Rusinë për arritje të armëpushimit mes Azerbajxhanit dhe forcave etnike armene. Turqia mohon se ka dërguar mercenarë të marrin pjesë në konflikt, lajmëruan mediumet franceze.

Edhe Ministria ruse e Punëve të Jashtme kumtoi dje se luftëtarë sirianë dhe libianë nga grupe të armatosura ilegale po dërgohen në rajonin Nagorno Karabah.

- Advertisement -

Rusia ka bazë ushtarake në Armeni dhe konsideron se është partner strategjik. Në Francë ka rreth 600.000 njerëz me prejardhje armene.

Ambasadori i Armenisë në Moskë të hënën tha se Turqia dërgoi rreth 4.000 luftëtarë nga Siria veriore në Azerbajxhan dhe se ata po luftojnë atje, pohim të cilin e mohoi ndihmësi i presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliev dhe Qeveria turke.

Presidentët e Rusisë dhe Franës, Vlladimir Putin dhe Emanuel Makron biseduan për eskalimin e konfliktit në rajonin kontestues Nagorno Karabah dhe iu bënë thirrje palëve të konfliktuara të përmbahen nga dhuna sa më shumë dhe t’i ndalojnë armiqësitë sa më parë, kumtoi Kremlini.

Në bisedë të inicuar nga pala franceze, liderët biseduan hollësisht për përkeqësimin e konsiderueshëm të gjendjes në zonën e konfliktit në Nagorno Karabah. U shfaq shqetësim i madh për shkak të luftimeve të fundit, thuhet në kumtesë.

Qeveria emëroi drejtorët dhe zëvendësdrejtorët

Në seancën e sontme të qeverisë u vendos se kush do të udhëheq medrejtoritë. Ish...

Zaev: Qytetarët të respektojnë masat!

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në rrjetin social Facebook, apeloi deri te të gjithë qytetarët që të respektojnë masat dhe kështu të...

Sllovenia para mbylljes së plotë

Qeveria sllovene ka nisur me mbylljen e restoranteve, hoteleve, dyqaneve, me përjashtim të atyre që shesin gjërat e domosdoshme dhe transporti publik...

Deputeti Durlovski nga VMRO-DPMNE largohet nga Kuvendi: U deshiroj fat kolegëve të koalicionit

Deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Igor Durlovski po largohet nga Kuvendi. Këtë e bëri të ditur vetë Durlovski nëpërmjet një statusi në...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti nesër viziton Maqedoninë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti nesër do të vizitojë Maqedoninë e Veriut me ftesë të kryeministrit Zoran Zaev.

More Articles Like This