Array

Filmi i Ugzmajlit në garë për çmimin kryesor në Monthly Film Festival

Must Read

Presidenti slloven apelon për zgjidhje mes Shkupit dhe Sofjes, që të mos lejohet shtyrja e bisedimeve eurointegruese

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, bën thirrje që në asnjë mënyrë të mos shtyhet konferenca e parë...

Zaev: Brutaliteti i policisë është për dënim më të fuqishëm

Brutaliteti nga ana e nëpunësve të policisë ndaj qytetarëve romë, të cilin e pamë dje në në...

Fushatë parazgjedhore e Trampit: Bajden do ta shkatërrojë Floridan, unë do ta shkatërroj virusin

Si pjesë e fushatës parazgjedhore, presidenti amerikan Donald Tramp e vizitoi Karolinën Veriore dhe Floridan, disa nga...
- Advertisement -

“The Eaters” është një dramë që zgjat 3 minuta e 23 sekonda, kurse i pyetur se cila është tema kryesore e filmit, Ugzmajli tha: “Tema e filmit është lakmia dhe për qëllim ka trajtimin e njerut të ditëve të sotme, lakmisë dhe pangopshmërisë së tij përball gjithçkaje dhe pa kursyer”.
Filmi i metrazhit të shkurtë “The Eaters”, i regjisorit kosovar Besim Ugzmajli, është në garë për çmimin kryesor në festivalin “The Monthly Film Festival”.

“The Monthly Film Festival” është një festival i filmit në platformën online mjaft i rëndësishëm për regjisorët e rinj, për të shfaqur talentin e tyre, pasi për çdo muaj mund të konkurrohet për çmimet më të rëndësishme.

- Advertisement -

Filmi i regjisorit nga Ferizaj është në garë për çmimin e publikut, e që deri më tani është duke prirë bindshëm me afër 3 mijë vota, kur ka mbetur vetëm edhe një ditë deri te mbyllja e votimit. “The Eaters” ka lënë prapa filmin “Exit Plan” të regjisorit Richard Oakes nga Britania e Madhe. Kurse për këtë muaj janë në garë mbi 50 filma.
“Deri më tani filmi ka marrë një numër të madh votash, duke iu falenderuar kolegëve dhe shumë përkrahësëve të tjerë të cilët me një organizim shumë të mirë për votim më kanë befasuar deri më tani”, është shprehur Ugzmajli.

“The Eaters” është një dramë që zgjat 3 minuta e 23 sekonda, kurse i pyetur se cila është tema kryesore e filmit, Ugzmajli tha: “Tema e filmit është lakmia dhe për qëllim ka trajtimin e njerut të ditëve të sotme, lakmisë dhe pangopshmërisë së tij përball gjithçkaje dhe pa kursyer”.
Përkundër që filmi cilësohet si dramë, regjisori nga Ferizaji është shprehur se “drama ka një shqyrtim të tillë filmik, që herë pas here përmes imazheve dhe lëvizjes sjell tek publiku triller dhe surealizëm”.

- Advertisement -

Aktorët e këtij filmi janë Labinot Lajçi dhe Orgesa Mehmeti. “Labinoti është një aktor mjaft i angazhuar dhe shumë i përshtatshëm për punë, dhe vecanërisht në këtë rast ka qenë më i miri për mendimin tim”, është shhprehur Ugzmajli.

- Advertisement -

Presidenti slloven apelon për zgjidhje mes Shkupit dhe Sofjes, që të mos lejohet shtyrja e bisedimeve eurointegruese

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, bën thirrje që në asnjë mënyrë të mos shtyhet konferenca e parë ndërqeveritare mes Maqedonisë së Veriut...

Zaev: Brutaliteti i policisë është për dënim më të fuqishëm

Brutaliteti nga ana e nëpunësve të policisë ndaj qytetarëve romë, të cilin e pamë dje në në një video në rrjetet sociale,...

Fushatë parazgjedhore e Trampit: Bajden do ta shkatërrojë Floridan, unë do ta shkatërroj virusin

Si pjesë e fushatës parazgjedhore, presidenti amerikan Donald Tramp e vizitoi Karolinën Veriore dhe Floridan, disa nga shtetet ku si rezultat i...

Thaçi: Do të jap dorëheqje nëse ngritët aktakuzë nga Gjykata Speciale për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se në momentin që Dhomat e Specializuara për Kosovën, përkatësisht Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve të Luftës...

Drosten: Pandemia në të vërtetë do të fillojë tani

Epidemiologu kryesor gjerman Kristian Drosten, në një fjalim në Konferencën botërore të shëndetit në Berlin, paralajmëroi për kremtimin e parakohshëm të suksesit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -