Filipçe: Vetëm dy metra distancë janë të nevojshme për ta mbrojtur veten dhe ata përreth jush

Must Read

Ndihmë nga Qeveria për transmetuesit për përballje me pasojat nga kriza e shkaktuar nga Kovid-19

Qeveria siguroi ndihmë për transmetuesit meqëllim të përballjes me krizën e shkaktuar nga Kovid-19. Do të paguhen...

Faza e pestë e zbutjes së masave në Greqi – hapja e sezonit turistik, shkollave, kinemave

Më pak se një muaj pas përfundimit të karantinës, faza e pestë e zbutjes së masave kufizuese...

Në rajonin e Tetovës 86 gjoba nga 20 euro për mosbartje të maskës

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikës së Sektorit të Punëve të Brendshme Tetovë, 86 persona në...

Të mbajmë distancë. Duhen vetëm dy metra për ta mbrojtur veten dhe ata përreth jush, porositi në një postim në profilin e tij në Fejsbuk, numri një i Shëndetësisë Venko Filipçe.

Është e detyrueshme, theksoi ministri, të mbajmë pajisje mbrojtëse, maskë, shami ose shall në hapësira të mbyllura ose të hapura gjithmonë kur nuk mundemi të mbajmë dy metra distancë.

Zvogëlimi i masave kufizuese nënkupton rritjen e përgjegjësisë sonë personale si për veten, ashtu edhe për mbrojtjen e njerëzve përreth nesh. Le të jemi përgjegjës, t’i respektojmë masat që mbrojnë kundër koronavirusit, shkroi Filipçe në profilin e tij në FB.

Siç publikoi më parë Ministria e Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të kaluara janë konfirmuar 41 raste të reja të Kovid-19 dhe atë në Shkup – 17, Kumanovë – 11, Prilep – 5, Tetovë – 3, Kavadar – 1, Gostivar – 1, Kriva Pallankë – 1, Kërçovë – 1 dhe Negotinë – 1. Personi i evidentuar në njësinë rajonale Negotinë është banor i Demir Kapisë. Janë regjistruar 29 pacientë të shëruar, prej të cilëve katër nga shërimi në spitale dhe 25 të cilët u shëruan në kushte shtëpiake, prej të cilëve në Shkup – 21, Manastir – 3 dhe Strumicë – 1, ndërsa nuk janë regjistruar të vdekur./MIA

- Advertisement -

Latest News

Faza e pestë e zbutjes së masave në Greqi – hapja e sezonit turistik, shkollave, kinemave

Më pak se një muaj pas përfundimit të karantinës, faza e pestë e zbutjes së masave kufizuese dhe kthimit gradual të “normalitetit...

Në rajonin e Tetovës 86 gjoba nga 20 euro për mosbartje të maskës

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikës së Sektorit të Punëve të Brendshme Tetovë, 86 persona në rajonin e Tetovës kanë marrë...

Në aksidentin në Nepal, 12 të vdekur dhe 21 të lënduar

Një furgon i mbushur me njerëz u përplas në kamion të parkuar në autostradë në jug të Nepalit, me çka vdiqën 12...

Skandal në SHBA – Ylli i NBA-s ka rrahur brutalisht një të ri në mes të rrugës

Ish basketbollisti i Kleveland Kavaliersit, JR Smit ka rrahur një person të përfshirë në trazirat në Los Anxhelos. Viktima është një burrë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -