Filipçe: Hapja e kufijve mund të bëhet kah mesi i qershorit

Must Read

Ndihmë nga Qeveria për transmetuesit për përballje me pasojat nga kriza e shkaktuar nga Kovid-19

Qeveria siguroi ndihmë për transmetuesit meqëllim të përballjes me krizën e shkaktuar nga Kovid-19. Do të paguhen...

Faza e pestë e zbutjes së masave në Greqi – hapja e sezonit turistik, shkollave, kinemave

Më pak se një muaj pas përfundimit të karantinës, faza e pestë e zbutjes së masave kufizuese...

Në rajonin e Tetovës 86 gjoba nga 20 euro për mosbartje të maskës

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikës së Sektorit të Punëve të Brendshme Tetovë, 86 persona në...

Hapja e kufijve sipas Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe me shumë gjasa mund të bëhet kah mesi i muajit qershor. Ai vlerëson se mund të shkohet kudo qoftë por duke i respektuar masat mbrojtëse, duke mbajtur maskë dhe distancë fizike. I ftuar në TV24 ai theksoi se të gjitha vendet tashmë i kanë zbatuar këto masa.

“Bëmë një proces bashkëpunimi me Greqinë. Shkëmbyem përvoja se si zhvillohej pandemia, shkëmbyem eksperienca edhe për gjendjen me numrin e pacientëve. Në Serbi ka rritje të numrit të pacientëve ditëve të fundit. Në Bosnje dhe Hercegovinë po ashtu. Tani ne patjetër duhet të veprojmë bashkërisht, duke u koordinuar, sepse ka disa çështje shumë të rëndësishme. E para, a do të kërkohen teste atëherë kur plotësisht do të hapen kufijtë? Më pas, si do të kalohen kufijtë, si do të jetë trajtimi nëse dikush sëmuret? Me Ministrin e Shëndetësisë në Greqi folëm që të lehtësohet kalimi i kufijve dhe të mos ketë pritje të gjata. Kjo sepse ato makina dhe dalja e udhëtarëve jashtë veturave në muajt e verës është një farë rreziku” tha Filipçe.

Ministri i Shëndetësisë informoi edhe se skriningu në kopshtet për fëmijë do të përfundojë javën e ardhshme, duke paralajmëruar se kopshtet do të fillojnë me punë kah fillimi i qershorit.

“Këtë javë do të duhej të përfundojë skriningu dhe tashmë pas javës së ardhshme kopshtet do të fillojnë me punë, domethënë përafërsisht në fillim të qershorit”, tha Filipçe.

- Advertisement -

Latest News

Faza e pestë e zbutjes së masave në Greqi – hapja e sezonit turistik, shkollave, kinemave

Më pak se një muaj pas përfundimit të karantinës, faza e pestë e zbutjes së masave kufizuese dhe kthimit gradual të “normalitetit...

Në rajonin e Tetovës 86 gjoba nga 20 euro për mosbartje të maskës

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikës së Sektorit të Punëve të Brendshme Tetovë, 86 persona në rajonin e Tetovës kanë marrë...

Në aksidentin në Nepal, 12 të vdekur dhe 21 të lënduar

Një furgon i mbushur me njerëz u përplas në kamion të parkuar në autostradë në jug të Nepalit, me çka vdiqën 12...

Skandal në SHBA – Ylli i NBA-s ka rrahur brutalisht një të ri në mes të rrugës

Ish basketbollisti i Kleveland Kavaliersit, JR Smit ka rrahur një person të përfshirë në trazirat në Los Anxhelos. Viktima është një burrë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -