Filipçe: Gjendja me spitalet është e qëndrueshme, SPQ “8 Shtatori” dhe “Kozle” gradualisht kthehen në hospitalizim të rregullt

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, duke u përqendruar në aspektin epidemiologjik, dje theksoi se gjendja është e qëndrueshme, përfshirë edhe gjendjen në spitalet ku praktikisht gjithkund ka kapacitete të lira spitalore.

Lidhur me gjendjen me koronavirusin në pajtim me raportin e fundit të Institutit për Shëndet Publik, nga rastet e javës së kaluar, Filipçe informoi se kanë qenë  hospitalizuar  gjithsej 71 nga të infektuarit e rinj që është ulje prej 40,3 për qind në krahasim me javën e kaluar.

- Advertisement -

“Këtë trend e ndjekim në të gjitha institucionet, ku trajtohen pacientët me kovid, që është shumë me rëndësi lidhur me menaxhimin e kapacitet të përgjithshëm spitalor. Në spitalin Kozle kanë mbetur edhe disa pacientë të rritur. Besoj se nga fundi i javës  e tutje sërish do të jetë vetëm për trajtimin e fëmijëve. Shtretër të lirë ka në Klinikën për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile, rreth 70  të zënë. Ulje të ndjeshme të numrit të pacientëve të shtruar në spital ka edhe në Spitalin e Përgjithshëm të Qytetit “8 Shtatori” – sot rreth tridhjetë, që lejon gradualisht të kthehet hospitalizimi normal, veçanërisht në spitalin “8 Shtatori”, përmes sistemit “Termini Im”, potencoi ministri Filipçe. 

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -