Filipçe: Është i domosdoshëm dialogu në të gjitha nivelet shoqërore dhe bashkimi në luftën kundër koronavirusit

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Ministri i Shëndetësisë, Venko FIlipçe konsideron se është me rëndësi tejet të madhe të gjithë faktorët shoqërorë të kyçen në mënyrë aktive dhe ta shfrytëzojnë ndikimin e tyre në komunitet, në luftën me koronavirusin. Në atë drejtim, kumtuan nga Ministria e Shëndetësisë, inicohet takim i përbashkët i përfaqësuesve të qeverisë, organizatave joqeveritare dhe bashkësive fetare.

“Lufta me virusin do të zgjasë, por ne duhet të mësojmë të jetojmë me të dhe të mbrohemi. Konsideroj se është me rëndësi tejet të madhe të gjithë faktorët shoqërorë të kyçen në mënyrë aktive, ta shfrytëzojnë ndikimin e vet në komunitet, në ngritjen e vetëdijes për koronavirusin dhe nevojën për respektim të masave për mbrojtje personale. Për këtë është i domosdoshëm dialogu në të gjitha nivelet shoqërore. Për këtë qëllim, Ministria e Shëndetësisë inicon takim të përbashkët të përfaqësuesve të qeverisë, organizatave joqeveritare dhe bashkësive fetare, ku do t’i definojmë mënyrat për përfshirje aktive të të gjithëve dhe bashkim në luftën me virusin”, thotë FIlipçe.

- Advertisement -

Në atë kontekst, sot në mëngjes ministri Filipçe u takua me reisin e ri të Bashkësisë fetare islame, Shaqir Fetahu.

“Fetahu në tërësi dakordohet me këtë dhe e përshëndet iniciativën. Ai theksoi se  do të vazhdojë të japë mbështetje maksimale dhe kontributin e tij personal në përpjekjet e institucioneve të cilat po përballen me krizën nga koronavirusi në vend”, tha Filipçe./MIA

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -