Festa e Bajramit në pandemi! Koronavirusi nuk i ndal përgatitjet e qytetareve për festë

Must Read

Reagim i TV21: “Po bëhet presion ndaj punës së redaksisë së televizionit?”

https://youtu.be/KKte24wRBOo Për arsye ende të paqarta, të paktën deri më tani, Televizioni...

Dy viktima nga Kovid 19, njëri 73, tjetri 64 vjeçar

https://www.youtube.com/watch?v=_9u2Y8-LEsA&feature=youtu.be 125 persona kanë rezultuar pozitiv me Kovid 19 në 24 orët...

Përse u rrit numri rasteve me Kovid 19? Flasin drejtori Memeti dhe mikrobioologu Panovski

https://www.youtube.com/watch?v=A4a4r7RGM5s&feature=youtu.be Rritja e numrit të rasteve pozitive me Kovid-19 është për shkak...
- Advertisement -

Kjo është atmosfera në Bit Pazar të Shkupit në prag të festës së Bajramit.

Virusi korona nuk e ndali traditën e qytetarëve mysliman që të blejnë rroba të reja për fëmijët e tyre.

Shumë prindër me fëmijët e tyre bridhnin nëpër tregun e Bit Pazarit.

Disa me maska, e disa pa maska

Almedina Ismajli, gazetare:

Qytetarët kanë dalë që t’i bëjnë përgatitjet e fundit për festën e Fitër Bajramit. Kush për të blerë rroba për fëmijët e kush gjëra ushqimore. Ata nuk ishin në disponim që të flisnin përpara kamerës, e prapa kamerës thonë se Bajrami këtë vit nuk është sikurse Bajramet tjera.

Një qytetare tha se për shkak të virusit korona këtë herë atmosfera festive është ndryshe.

Qytetare: Shtrenjtë, shtrenjtë.

TV21: Keni dal për të blerë për fëmijët?

-Për nipat, vajzat dhe djemtë. Jo, jo s’po vjen era Bajram jo. Përpara ma ndryshe edhe më në disponim kanë qenë njerëzit, ka pasur kënaqësi Ramazani, Bajrami. Tash jo nuk është si përpara.

Edhe për shitësit, festa e Bajramit këtë vit nuk është e njëjtë, sepse nuk ka shitje si gjithmonë.

Shitës: Për fat të keq nuk është si vitet e kaluara, por duhet të jemi falënderues për këto që na jep Zoti, prap se prap jemi të kënaqur. Ka ma pak qytetarë, nuk është siç ka qenë më përpara, ne për Bajram jemi mësuar që të na vizitojnë edhe nga qytetet e tjera, por këtë Bajram jo.

Shitës: Më dobët se viteve tjera, për shkak të virusit. Ky virusi paksa na ka trondit.

Shitës: Jo nuk ka shumë dallim këto ditëve të fundit është njëjtë.

Shitës: Jo edhe aq, për shkak të krizës.

Ndryshe besimtarët mysliman për shkak të koronës muajin e Ramazanit këtë vit e kanë pritur pa mysafirë për iftare siç është traditë, kjo për shkak të orës policore, që Qeveria e vendosi për të mos pasur tubime.

- Advertisement -

Latest News

Dy viktima nga Kovid 19, njëri 73, tjetri 64 vjeçar

https://www.youtube.com/watch?v=_9u2Y8-LEsA&feature=youtu.be 125 persona kanë rezultuar pozitiv me Kovid 19 në 24 orët e fundit, ndërsa vetëm 8...

Përse u rrit numri rasteve me Kovid 19? Flasin drejtori Memeti dhe mikrobioologu Panovski

https://www.youtube.com/watch?v=A4a4r7RGM5s&feature=youtu.be Rritja e numrit të rasteve pozitive me Kovid-19 është për shkak mosmenaxhimit të mirë të institucioneve...

Debati për zgjedhje parlamentare në kohë të vështirë pandemie!

https://www.youtube.com/watch?v=sI0lua3QUmA&feature=youtu.be Partitë politike për interesat e tyre hapën temën e zgjedhjeve në kohë pandemie dhe në këtë...

“Nëse shkëputet lidhja, bie nga provimi”, studentët ankohen për provimet online

https://www.youtube.com/watch?v=dWgw6toP8dg&feature=youtu.be Nga shtëpia me kompjuterë dhe laptopë personal, kështu do t’i realizojnë provimet studentët e Universitetit të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -