Euroambasadori Zhbogar largohet nga Maqedonia e Veriut

Must Read

Në Zelandë të Re janë zbutur masat kundër virusit korona

Në Zelandë të Re janë zbutur masa të caktuara kundër virusit korona, pasi u ul numri i...

Dënime më të rrepta për Gruevskin dhe Janakieskin, kërkon prokurorja Fetai në lëndën “Dhuna në Qendër”

Për nxitësit e dhunës para Komunës së Qendrës Nikolla Gruevski dhe Mile Janakieski, gjykata duhet të jetë...

Karakaçakov: Bullgaria nuk është kundër, por mendon se nuk është koha për konferencë ndërqeveritare

Bullgaria nuk do të kundërshtojë, por do të thotë se nuk është koha që të caktohet datë...
- Advertisement -

Euroambasadori Samuel Zhbogar mbrëmë me rastin e largimit të tij nga funksioni ka organizuar pritje ku kanë marrë pjesë funksionarë të lartë të vendit.

Kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Fejsbuk ka shkruar se mbështetjen që ka dhënë Zhbogar, miqësia e tij, përvoja dhe durimi kanë qenë nxitje e çmueshme për punën e tyre si Qeveri.

- Advertisement -

“E falënderoj për kontrubutin e tij në forcimin e bashkëpunimit mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian dhe përshpejtimin e procesit tonë paraqasës në BE”, ka theksuar Zaev.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka thënë se Zhbogari është një nga mbështetësit më të mëdhenj të vendit në rrugën për në BE.

- Advertisement -

“E falenderoj për mbështetjen në periudhën e kaluar, veçmas në momentet me përballjen ndaj pandemisë së Kovid-19. Është nder që sonte kam marrë pjesë në prituen të cilin e organizoi euroambasadori me rastin e largimit të tij. BE është partneri jonë dhe bashkë vazhdojmë tutje”, ka theksuar Filipçe.

Zhbogar funksionin e ambasadorit të BE-së në vend e kryen nga 1 shtatori 2016 kur e zëvendësoi ish shefin e delegacionit të BE-së, Aivo Orav.

- Advertisement -

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe të sigurisë dhe nënkryetar i KE-së, Zhosep Borell në qershor e ka nominuar Dejvid Gerin për shef të ri të delegacionit të BE-së për Maqedoninë e Veriut i cili duhet të vjen në vend të Zhbogarit.

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Në Zelandë të Re janë zbutur masat kundër virusit korona

Në Zelandë të Re janë zbutur masa të caktuara kundër virusit korona, pasi u ul numri i të sapoinfektuarve, kështu që prej...

Dënime më të rrepta për Gruevskin dhe Janakieskin, kërkon prokurorja Fetai në lëndën “Dhuna në Qendër”

Për nxitësit e dhunës para Komunës së Qendrës Nikolla Gruevski dhe Mile Janakieski, gjykata duhet të jetë më e rreptë për të...

Karakaçakov: Bullgaria nuk është kundër, por mendon se nuk është koha për konferencë ndërqeveritare

Bullgaria nuk do të kundërshtojë, por do të thotë se nuk është koha që të caktohet datë për mbajtjen e konferencës së...

Ish deputetja e VMRO-DPMNE-së Rangellova lirohet nga akuza, Fatime Fetai tërheqë padinë

Në fjalët përfundimtare, prokurorja Fatime Fetai ka tërhequr akuzën kundër Daniella Rangellova-ish deputete e VMRO-DPMNE-së për rastin “Dhuna në Qendër”. Përveç për...

Shtyhet mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë, e cila duhej të mbahej në qytetin e Shkodrës...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -