Erdogan: Rifillimi i bisedimeve me Greqinë paralajmëron një epokë të re

TË FUNDIT

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia dënohet me 9 vjet burg

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim...

Ish-komandanti i ushtrisë boshnjake dënohet për krime lufte

Gjykata e Sarajevës e ka dënuar me 10 vjet burgim një ish-komandant të ushtrisë boshnjake, pasi erdhi në përfundimin...

Kida rrëmben vëmendje me ndryshimin e ri

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Kida përveç që njihet për projektet e saj, njihet edhe për eksperimentet që...

Guteresh mirëpriti hyrjen në fuqi të Traktatit për ndalimin e armëve bërthamore

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guteresh mirëpriti hyrjen e sotme në fuqi të Traktatit për Ndalimin e Armëve...

Xhonson: Ka prova se varianti i ri i korona virusit është më vdekjeprurës

Varianti i ri i koronavirusit, i cili u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës, ka...

Rinisja e bisedimeve midis Ankarasë dhe Athinës për zgjidhjen e disa mosmarrëveshjeve të përbashkëta rreth kufijve detarë dhe kërkimit të energjisë u cilësua si paralajmërim për një epokë të re nga presidenti turk Recep Tayyip Erdogan.

Raundi i 61-të i bisedimeve eksploruese midis anëtarëve fqinjë të NATO-s, i pari që nga viti 2016, do të mbahet në Stamboll më 25 janar.

“Ne duhet ta bëjmë Mesdheun lindor një pellg bashkëpunimi, që do t’i shërbejë interesave tona afatgjata, në vend të një zone konkurrence”, u tha Erdogan ambasadorëve të BE-së në Ankara. “

Por Greqia duhet të ndërpresë aktet që përshkallëzojnë tensionet”, shtoi ai.

Turqia dhe Greqia kanë qenë në mosmarrëveshje rreth rezervave të gazit natyror dhe kufijve detarë, me të dy vendet që pretendojnë të drejtën për të kërkuar dhe shpuar për burime energjie në të njëjtën pjesë të Mesdheut lindor.

TË NGJAJSHME