Emigrantët nga ishujt grekë kanë mundësi vullnetarisht të kthehen në vendet e tyre dhe të marrin ndihmë monetare prej 2.000 euro

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Emigrantët të cilët deri më 31 dhjetor të vitit 2019 kanë mbërritur dhe qëndrojnë në ishujt grekë Leros, Samos, Lezbos, Kos dhe Hios nga e hëna mund të paraqiten për t’u kthyer vullnetarisht në vendin e tyre të origjinës dhe të marrin  ndihmë monetare prej 2.000 euro, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Programi për kthim vullnetar të 5.000 azilkërkuesve në vende e tyre mbështetet financiarisht nga Bashkimi Evropian, ndërsa procesi i paraqitjes ka filluar të hënën dhe do të zgjasë 30 ditë, me mundësi të vazhdohet për edhe një muaj, nëse nuk ka numër të mjaftueshëm të paraqitur.

- Advertisement -

Ndihma monetare prej 2.000 euro, siç bëri të ditur Ministria e Migracionit dhe Azilit të Greqisë, nuk vlen për ata të cilët janë vendet e treta të sigurta siç janë Gana, Senegali, Togo, Gambia, Maroku, Algjeria, Tunizia, Shqipëria, Gjeorgjia, Ukraina, India dhe Armenia.

Ministri i Migracionit dhe Azilit të Greqisë, Notis Mitarakis tha se qëllimi është që të ulet numri i refugjatëve dhe emigrantëve në ishuj.

- Advertisement -

Programi konkret gjegjësisht mekanizmi special ishte dakorduar nga mesi i marsit në takimin e Mitarakisit me komisaren evropiane për punë të brendshme Ilva Johansen./MIA

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -