Array

Edhe tri fjalime nga protesta

Must Read

Shkatërrohet sistemi raketor i forcave të armatosura të Azerbejxhanit

Forcat e armatosura të Nagorno Karabah e shkatërruan sistemin e lanserëve të rëndë raketor të llojit TOS-1A ...

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet...
- Advertisement -

Smaka: Gjykata kushtetuese ka shkelur haptas me katër këmbët ligjin

Para Gjykatës Kushtetuese protestuesve në këtë vend iu është drejtuar Riza Smaka nga AAK, i cili ka treguar një nga një shkeljet që janë bërë nga kjo gjykatë, duke thënë se ka shqyrtuar edhe çështjet që nuk i takojnë.
“Në disa raste gjykata kushtetuese e ka shkelur haptas me katër këmbët ligjin për gjykatën kushtetuese. Ndër të tjera, nenin 9 të ligjit për gjykatën kushtetuese, ashtu kur një nga gjykatësit e gjykatës ka dhënë dorëheqje, atij i ka pushuar mandati dhe kurrsesi e asnjëherë nuk do të mund të zgjidhet më edhe pas një kohe është angazhuar prapë, pra në stilin hyn dhe del si tek Hani i Dilit. Gjykata kushtetuese e ka shkel nenin 19 të ligjit në Gjykatën Kushtetuese gjatë vendosjes së një çështjeje ashtu që praktikisht e ka falsifikuar vendimin për të cilën çështje, avokati i popullit Ombudsperson me dokumente e ka argumentuar dhe e ka ngritë çështjen se nuk është fare e diskutueshme se gjykatësi që është thirrur që ka qenë i pranishëm e ka votuar, është deklaruar shkrimisht që nuk ka qenë i pranishëm as nuk ka votuar”, tha Smaka.

Ibrahimi: Qeveritarët po e lejojnë KEDS-in që t’i vjedhin qytetarët

- Advertisement -

Ndërsa, para KEDS-it protestuesve i është drejtuar Izet Ibrahimi nga Nisma për Kosovën, me ç’rast tha se Qeveria po i ndihmon KEDS-it në heshtje që t’i vjedhin qytetarët.
“Pajtohemi se çmimi i energjisë është vetëm njëri nga shumë faktorët që po e rëndojnë jetën ekonomiko-sociale në Kosovë dhe në vend që Qeveritarët minimizojnë efektet që krijon ngritja e çmimit të energjisë, ata e harruan dhe në heshtje po e lejojnë KEDS-in të i vjedh qytetarët e Kosovës. Ju rikujtojmë që Kosova paguan më shumë për kilovat energji ore sesa vendet e rajonit, përshembull Serbia, Bosnja e Hercegovina, për 51% më shume edhe pse e ka pagën mesatare për 51 % më të ulët.
Sipas tij, e vetmja rrugëzgjidhje nga kjo situatë është ulja e çmimit të energjisë dhe shkarkimi i bordit të ZRRE-së.

Haxhiu: Jemi këtu për të kundërshtuar kapjen e RTK-së

- Advertisement -

Deputetja e VV-s, Albulena Haxhiu iu drejtua të pranishmëve para RTK-se, duke thënë se në vend se RTK të jetë në shërbim të publikut, është shndërruar në televizion e Thaçit e herë të Kadri Veselit.
“Jemi këtu për ta kundërshtuar kapjen e RTK-së, për ta kundërshtuar korrupsionin dhe keqpërdorimin e menaxhmentit të RTK-së. Sot jemi këtu që të kundërshtojmë punësimet e paligjshme partiake, familjare e gjithashtu jemi këtu që të kundërshtojmë hakmarrjen ndaj punëtorëve e ndaj sindikalistëve”, tha Haxhiu.

- Advertisement -

Shkatërrohet sistemi raketor i forcave të armatosura të Azerbejxhanit

Forcat e armatosura të Nagorno Karabah e shkatërruan sistemin e lanserëve të rëndë raketor të llojit TOS-1A  i forcave të armatosura të...

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen e drunjve më shumë frekuentohet...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet e rajonit, ndërsa për këtë...

“90 mijë nxënës nuk do të fillojnë vitin shkollor”! Carovska: Nga korona nxënësit u mësuan të kyçen-shkyçen në platformë

https://youtu.be/BedF4wHNcfI Jo 40 mijë, por 90 mijë nxënës priten që nesër të mos e fillojnë vitin shkollor,...

Kuman pranon se Barcelona ka nevojë për lojtarë të rinj, por kanë vështirësi financiare

Ronald Koeman thotë se Barcelona është ende duke punuar në dy ose tre nënshkrime të tjera, por që vështirësitë financiare të klubit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -