Dimitrov takon koordinuesen rezidente të Kombeve të Bashkuara

Must Read

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel...

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan...

Micotakis: Dilema është vetëmbrojtje ose karantinë

Dilemën vetëmbrojte ose karantinë e shtroi kryeministri grek Kirjakos Micotakis në fjalimin e tij të ri televiziv...
- Advertisement -

Zëvendëskryeministri i angazhuar për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov sot u takua me Koordinuesen rezidente të Kombeve të Bashkuara në Maqedoninë e Veriut, Rosana Duxhak.

Në takim, siç kumtoi SÇE, u bisedua për ndihmën të cilën Kombet e Bashkuara do ta ofrojnë për plan gjithpërfshirës afatgjatë zhvillimor të Maqedonisë së Veriut.

- Advertisement -

“Ndihma nga Kombet e Bashkuara si partner i ynë i vazhdueshëm në arritjen e zhvillimit të qëndrueshëm dhe inkluziv, na jep të drejtë të konsiderojmë në bashkëpunimin e përforcuar edhe në fushën e qëllimeve reformuese të cilat dalin nga prioritetet nacionale”, theksoi Dimitrov.

Potencoi se marrëdhëniet e thelluara në të ardhmen do t’i përfshijnë të gjithë faktorët relevantë në nivel nacional dhe lokal, organizatat joqeveritare, donatorët, sektorin privat dhe medial, si në procesin e planifikimit, ashtu edhe gjatë implementimit.

- Advertisement -

Zëvendëskryeministri Dimitrov u falënderua për reagimin e shpejtë të të gjitha agjencive të KB-së në vend, në kontekst të përballjes me pandeminë e shkaktuar nga koronavirusi.

- Advertisement -

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...

Micotakis: Dilema është vetëmbrojtje ose karantinë

Dilemën vetëmbrojte ose karantinë e shtroi kryeministri grek Kirjakos Micotakis në fjalimin e tij të ri televiziv për qytetarët mbi situatën e...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar 32.209.019 persona. Prej tyre vdiqën...

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko, të cilat u zhvilluan pa...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -