Dimitrov takon ambasadoren Bengtson. “Suedia është model i jashtëzakonshëm të cilin duhet ta synojmë”!

Must Read

Murinjo arriti në Shkup me ekipin e tij

Trajneri i Tottenham Zhoze Murinjo së bashku me lojtarët arriti në Shkup, raporton TV21.

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore...
- Advertisement -

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikola Dimitrov, sot është takuar me Ambasadoren e Mbretësirësë Suedisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Kristin Forsgren Bengtson.

“Qëllimi ynë është që përmes procesit aderues ti sjellim brenda vlerat evropiane, ndërkaq Suedia është model i jashtëzakonshëm të cilin duhet ta synojmë”, ka theksuar Dimitrov, prëcjellin nga kabineti i tij.

- Advertisement -

Ai shprehu kënaqësinë se Maqedonia e Veriut sërisht ndodhet në agjendën e bashkëpunimit zhvillimor të Suedisë.

“Zgjerimi i bashkëpunimit bilateral me donatorin më të madh bilateral të vendeve anëtare të BE-së është e rëndësisë së veçantë nga aspekti i aktiviteteve tona euro-integruese në këtë periudhë”, është shprehur Dimitrov.

- Advertisement -

Nga zyra për media e zëvendëskryeministrit po ashtu shkruajnë se edhe ambasadorja Bengtson është shprehur e kënaqur nga prioritetet të programeve të Qeverisë së re të cilat janë në linjë të njejtë me prioritetet e Suedisë, duke potencuar sferat në të cilat do të fokusohet ndihma për Maqedoninë e Veriut periudhën që pason, duke pasur parasysh qëllimet nacionale strategjike dhe reformuese.

Bashkëbiseduesit janë dakorduar për rëndësinë kruciale të ndihmës së Suedisë për Maqedoninë e Veriut, si për realizimin e agjendës reformuese, ashtu edhe për mbështetjen e tyre të sinqertë në ndërtimin e kapaciteteve administrative dhe rezultateve të qëndrueshme.

- Advertisement -

Murinjo arriti në Shkup me ekipin e tij

Trajneri i Tottenham Zhoze Murinjo së bashku me lojtarët arriti në Shkup, raporton TV21. Shumë ekspertë Zhoze Murinjon...

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore se pse fillim viti shkollor...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është në gjendje të mirë shëndetësore,...

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka qenë pozitiv në koronavirusin e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -