Dijana Majer epidemiologe kroate për përdorimin e vaksinës ruse në Kroaci: As rastësisht!

Must Read

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell.

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot...
- Advertisement -

Dijana Majer, epidemiologe në Entin kroat të Shëndetit Publik dhe udhëheqëse e Repartit për ndjekjen dhe avancimin e shëndetit të fëmijëve dhe të rinjve të moshës shkollore, sot e komentoi vaksinën ruse kundër Kovid-19, të lejuar për përdorim pas vetëm më pak se dy muaj testime klinike ndaj njerëzve.

Ajo theksoi se nuk ka dëshmi shkencore se vaksina është e sigurt dhe efektive.

- Advertisement -

Në pyetjen se sa është reale që një vaksinë e tillë të hyjë në përdorimin komercial dhe vallë Kroacia do të vendoste për të, Majer u përgjigj se kjo nuk guxon të ndodhë.

“As rastësisht! tha ajo. Në media shkruan se duhet të fillojnë me vaksinimin në tetor, që është shumë herët, shumë optimiste, joreale për mua, sepse dihet se sa zgjat testimi i ilaçit dhe vaksinës. Rusët, kinse kanë filluar studime klinike në maj. Gati është e pamundur që Kroacia të jetë në mesin e kandidatëve që të marrë vaksinën deri më tetor. Gati jam e sigurt se Kroacia nuk do ta përdorë këtë vaksinë”, shpjegoi ekspertja.

- Advertisement -

Presidenti rus Vladimir Putin, i cili e bëri të ditur lajmin për vaksinën, tha se edhe vajza e tij ishte vaksinuar. Sipas Majerit kjo ishte e tepërt. “Unë kam një vajzë dhe sigurisht që nuk do ta vaksinoja me atë vaksinë, dhe besoj se shumë nga kolegët e mi nuk do ta bënin këtë. Kur vaksina vërtetohet shkencërisht se është e sigurt, efektive … kur kemi prova të mjaftueshme shkencore, atëherë unë sigurisht që do të vaksinoj fëmijën tim” tha epidemiologia Majer.

- Advertisement -

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim me sekretaren e përgjithshme të...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell. Emisari i presidentit Donald...

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot pasdite sërish dolën në protestë...

Pasqyrë ditore të gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar  31.345,441 persona. Prej tyre kanë vdekur...

Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian të organizatave për monitorimin e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -