Delegacioni qeveritar vendos lule para monumentit të Shën kirilit dhe Metodit

Must Read

Filipçe apelon qytetarët të japin informata të sakta në anketat epidemiologjike

Ministri Filipçe rrjetit social përmes facebook apeloi deri te qytetarët që të japin informata të sakta në...

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Qeveria e Kosovës sot ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë....

Osmani kundërshton vendimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë ka reaguar duke thënë...
- Advertisement -

Kryeministri Oliver Spasovski, ministri i Arsimit dhe Shkencës arbër Ademi dhe ministrja pa dikaster e obliguar për investime të huaja Zorica Apostolova, në emër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, me rastin e festës shtetërore 24 Maji “Shën Cirili dhe Metodi” Dita e iluministëve mbarë sllovenë, sot vendosën lule para monumentit të Vëllezërve Cirili dhe Metodi, në kampusin e universitetit në Shkup.

Kryeministri Spasovski dhe ministri Ademi dhe Apostolska patën edhe takim të shkurtër me rektorin e Universitetit “Shën Cirili dhe Metodi”, prof.dr. Nikolla Jankullovski. Në takim ia transmetuan urimet me rastin e festës shtetërore 24 maji – “Shën Kirili dhe Metodi” Dita e iluministëve mbarë sllovenë, me mesazh për mbështetje të autonomisë së universitet si institucion shkencor, të arsimit të lartë, i cili siguron mësim, shkencë dhe veprimtari aplikative në shkencat matematiko-natyrore, teknike-teknologjike, mjekësore dhe shëndetësore, bioteknike, shoqërore dhe shkenca humaniste dhe në arte dhe e cila është e përkushtuar në kujdesin dhe në afirmimin internacional të shënimit tradicional dhe vlerave të popullit të Maqedonisë së Veriut dhe të kujdesit dhe promovimit të vlerave kulturore të bashkësive tjera etnike në vend, kumtoi press-shërbimi qeveritar./MIA

- Advertisement -

Latest News

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Qeveria e Kosovës sot ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Lidhur me këtë ka reaguar...

Osmani kundërshton vendimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë ka reaguar duke thënë se ta quash reciprocitetin ‘pengesë’...

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë

Qeveria Hoti sot në mbledhjen e saj ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Ekzekutivi ka...

Dezinfektim në bregun e lumit Vardar

Ekipe të Qytetit të Shkupit dhe të Brigadës së zjarrfikësve sot realizuan aksion për larjen dhe dezinfektimin e bregut të lumit Vardar.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -