Carovska: Matura shtetërore është fakultative, ndërsa obligimi ynë është të sigurojmë të drejtën e testimit

TË FUNDIT

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës, prin VV-ja

Nga 33 mijë e 488 vota nga diaspora që janë numëruar deri tani Lëvizja Vetëvendosje po prin me 26...

Nuk është e vërtetë që 70 për qind e nxënësve po bojkotojnë procesin mësimor, por vetëm një pjesë e tyre. Provimi i maturës shtetërore është fakultativ, kurse obligimi ynë si Ministri është të sigurojmë të drejtën për të dhënë provimin e maturës, veçanërisht për ata nxënës që duan të vazhdojnë arsimin në institucionet e arsimit të lartë në vendin tonë dhe jashtë tij, tha sot ministrja e Arsimit Mila Carovska në promovimin e projektit për vendosjen e paravaneve mbrojtës në shkollat ​​fillore në Komunën e Çairit.

“Nga dita e parë ne jemi në bashkëpunim dhe bisedime të vazhdueshme me Unionin e nxënësve të shkollave të mesme. Ato kanë mendime dhe kërkesa të ndryshme. Hera e fundit që kemi pasur takim ishte javën e kaluar, ku kemi konfirmuar që këtë vit matura po zhvillohet sipas ligjit. Arsimi i mesëm është i detyrueshëm në vend dhe kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të respektohet e drejta e nxënësve që duan të japin provimin e maturës. Këtë mëngjes realizova takim me të gjithë drejtorët e shkollave të mesme, nuk ka bojkot 70 për qind, por vetëm të disa prej nxënësve. Është e rëndësishme që obligimi ynë si Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe komunat është të sigurojmë të drejtën e nxënësve që duan të japin provimin e maturës”, tha Carovska.

Ajo theksoi se nxënësit që nuk dëshirojnë të japin provimin e maturës shtetërore kanë mundësinë sipas Konceptit për maturë, të japin provimin e maturës në shkollë, ka dy lëndë dhe një detyrë projekti ose ata që janë në shkollat ​​profesionale kanë mundësinë të japin provimin profesional.

“Provimi i maturës shtetërore është fakultativ, dhe obligimi ynë si Ministri është të sigurojmë të drejtën për të dhënë provimin e maturës, veçanërisht për ata nxënës që duan të vazhdojnë arsimin në institucionet e arsimit të lartë në vendin tonë dhe jashtë vendit”, tha ministrja.

Carovska i udhëzoi nxënësit të lexojnë konceptin e maturës dhe ligjin dhe të vendosin se si ta japin provimin këtë vit.

Ajo shtoi se vitin e kaluar ne ishim një përjashtim negativ në rajon dhe në botë me mosdhënie të provimit të maturës, për shkak të së cilës nxënësit tanë nuk arritën të regjistroheshin në universitete të rangut të lartë në botë sepse nuk e kaluan provimin e maturës.

TË NGJAJSHME