Brenda tuneleve të ishujve Faroe

TË FUNDIT

Ishujt Faroe kanë vendosur të hapin një rrethrrotullim nën det pas më shumë se tre vjet ndërtimi.

Tunelet nënujore lidhin ishujt Streymoy dhe Eysturoy në një rrjet rreth 11 km të gjatë.

Rrjeti është planifikuar të hapet më 19 dhjetor. Rrjeti i tuneleve do të vijë si lehtësim për banorët, duke shkurtuar kohën e udhëtimit midis kryeqytetit Tórshavn dhe Runavík, nga një orë e 14 minuta në vetëm 16 minuta, përcjell portali tv21.tv

Pika më e ulët e rrjetit të tunelit është 187 metra (613ft) nën nivelin e detit.

Në mënyrë që të jenë të sigurtë ata që përdorin tunelin, pjerrësia nuk është më shumë se një gradient 5%, konfirmoi kompania që punoi tunelet.

Një provë provë që përfshin shërbimet e urgjencës është planifikuar për 17 dhjetor, sipas medias lokale.

Rrethrrotullimi në mes të rrjetit do të përmbajë vepra arti nga artisti Faroese Trondur Patursson. Arti do të përbëhet nga skulptura dhe efekte drite.

Ata që përdorin tunelet do të kërkohet të paguajnë një tarifë pagese. Local.fo, një uebfaqe e lajmeve Faroese, raporton se makinat e pasagjerëve do të duhet të paguajnë 75 Krona Daneze (9,10)) në një drejtim.

Vendasit mund të regjistrohen në një marrëveshje që e bën atë më të lirë.

Sipas kontraktorëve NCC, tunelet janë investimi më i madh në infrastrukturë i bërë ndonjëherë në Ishujt Faroe .

Një tunel tjetër është aktualisht në ndërtim e sipër, që lidh ishujt Sandoy dhe Streymoy.

Ishujt Faroe, një seri prej 18 ishujsh në Atlantikun e Veriut të vendosura në gjysmë të rrugës midis Islandës dhe Norvegjisë, përbëjnë një rajon autonom të Danimarkës./21Media

error: Content is protected !!