Brazili do të ndajë 356 milionë dollarë për vaksinën kundër koronavirusit

Must Read

SPB Tetovë sanksionoi 154 shoferë për shpejtësi

Më 27.09.2020 në periudhën prej 13.00 deri në 19.00 në territorin e SPB Tetovë, është kryer Aksion...

Pa energji elektrike nesër më shumë pjesë të Shkupit

Për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike, nesër pa energji elektrike do...

Ndërroi jetë Qamil Selimi ish-futbollist i Vllazërimit

Papritmas ndërroi jetë Qamil Selimi ish futbollist i Vllazërimit. Për vdekjen e tij të parakohshme njoftuan nga...
- Advertisement -

Presidenti brazilian Zhair Bolsonar ka dhënë dekret i cili parashikon të ndahen 356 milionë dollarë për blerjen dhe prodhim e vaksinën potenciale kundër koronavirusit , që e zhvillon kompania “AstraZeneka” dhe hulumtues nga universiteti i Oksfordit.

Ushtruesi i detyrës ministër i Shëndetësisë i Brazilit, gjenerali Eduardo Pauselo tha se vaksina mund të jetë e qasshme për brazilianët deri në dhjetor të këtij vitit apo janar të vitit 2021.

- Advertisement -

“Vaksina është zgjidhje t’i jepet fund pandemisë”, tha Pauselo.

Kompania “AsteraZeneka” konsiderohet e favorizuar në garën globale të gjendet vaksinë efikase kundër koronavirusit.

- Advertisement -

Pauselo tha se Brazili fillimisht do të marrë 100 milionë doza, që do të mundësojë vaksinimin e gjysmës së popullsisë së vendit, ndërsa pastaj do të fillojë me prodhimin e vaksinës në nivel lokal. 

- Advertisement -

SPB Tetovë sanksionoi 154 shoferë për shpejtësi

Më 27.09.2020 në periudhën prej 13.00 deri në 19.00 në territorin e SPB Tetovë, është kryer Aksion kontrollues i veprimit republikan për...

Pa energji elektrike nesër më shumë pjesë të Shkupit

Për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike, nesër pa energji elektrike do të mbesin disa prej shfrytëzuesve...

Ndërroi jetë Qamil Selimi ish-futbollist i Vllazërimit

Papritmas ndërroi jetë Qamil Selimi ish futbollist i Vllazërimit. Për vdekjen e tij të parakohshme njoftuan nga KF Vllazërimi nga Kërçova.

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me masën për mosmbajtje tw mjeteve...

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit. Në kuadër...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -