Bislimovski: Protestat e qytetarëve janë legjitime, por partia opozitare kryen presion ndaj KRRE-së

Must Read

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe...

Protestë kundër brutalitetit policor, lule për policët në shenjë pajtimi

https://youtu.be/WckKLROUeb8 Në të njëjtin vend ku ka ndodhur incidenti para dy ditëve,...

Dëshira e 11 vjeçarit, të shkojë në shkollë, nëna druan, personat me nevoja të veçanta s’mund t’u përmbahen protokolleve

https://youtu.be/gVh6UENnl1A Personat me nevoja të posaçme do të ulen në bankat shkollore....
- Advertisement -

E kuptoj pakënaqësinë nga vendimi i sjell dhe mendoj se protestat e qytetarëve janë legjitime kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, por VMRO-DPMNE-ja opozitare me protestën e paralajmëruar për sot kryen presion ndaj trupit rregullator, porositi kryetari i Komisionit rregullator për energjetikë (KRRE) Marko Bislimovski.

“Protestat e qytetarëve kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike janë legjitime dhe e kuptoj pakënaqësinë. Prandaj inicuam takim me sindikatën në të cilën jemi në dispozicion të plotë që t’u ndihmojmë kur do të marrin pjesë në këshillin ekonomik-social me analiza profesionale dhe mbështetje për vendim në drejtim të ndihmës së kategorive më të rrezikuara, ndërsa veçanërisht për ata të cilët direkt i ndjejnë pasojat nga kriza shëndetësore. Jam i dëshpëruar që në vitin 2020, në kohë të pandemisë, partia më e madhe opozitare, në vend që të ofrojë zgjidhje institucionale dhe vizionare, zhvillon agjendë agresive politike me presion ndaj trupit rregullator”, deklaroi Bislimovski për Dojçe Vele.

- Advertisement -

Si kryetar i KRRE-së, theksoi, edhe më shumë jam i dëshpëruar që lideri i VMRO-DPMNE-së i cili prezantohet si energjik, nuk e din se vendimi sillet në bazë të llogarive të dorëzuara nga kompanitë energjetike.

“E pamundur është si Mickoski nuk i ka lexuar raportet e Bashkësisë energjetike në të cilat dy vite me radhë na radhisin si rregullatorë më të mirë nga të gjithë trupat rregullatorë që i mbulon Sekretariati”, potencoi Bislimovski.

- Advertisement -

Vendimi për shtrenjtimin e çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë për 7,4 për qind është sjell më 31 korrik të këtij viti. Atëherë Bislimovski sqaroi se të gjitha kompanitë energjetike kanë kërkuar rritje të çmimit për shkak të rritjes së shpenzimeve që i kanë pasur dhe konsumin e zvogëluar të shkaktuar nga kriza me koronavirusin. Pas protestave të qytetarëve porositi se çmimi i rrymës mund të kthehet vetëm nëse pranojnë kompanitë energjetike.

- Advertisement -

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...

Protestë kundër brutalitetit policor, lule për policët në shenjë pajtimi

https://youtu.be/WckKLROUeb8 Në të njëjtin vend ku ka ndodhur incidenti para dy ditëve, sot u mbajt marsh kundër...

Dëshira e 11 vjeçarit, të shkojë në shkollë, nëna druan, personat me nevoja të veçanta s’mund t’u përmbahen protokolleve

https://youtu.be/gVh6UENnl1A Personat me nevoja të posaçme do të ulen në bankat shkollore. Ky është vendimi i fundit...

Mbi 32 milion të infektuar me Covid-19, 990 mijë të vdekur në të gjithë botën

Teksa vdekjet nga korona virusi në botë po i afrohen shifrës prej 1 milion, eksperti kryesor i Shteteve të Bashkuar për sëmundje...

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të dyshuar të prekur me Covid-19...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -