Bërnabiq: Prishtina e ka të hapur ftesën për t’iu bashkuar “Mini – Shengenit” ballkanik

Must Read

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament.

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja...

Për dy ditë ujërat e zeza rrjedhin nëpër rrugët e Crniçes, banorët kanë frikë për shëndetin e tyre

Për dy ditë me radhë në vendbanimin Crniçe në Shkup, ujërat e zeza po rrjedhin nëpër rrugë....
- Advertisement -

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, lidhur me informacionet se takimi në Uashington mund të rezultojë me bashkimin e Prishtinës në “Mini Shengen”, deklaroi se ajo nuk e di nëse do të ndodhë një gjë e tillë por vlerësoi se do të ishte mirë për të gjithë qytetarët e rajonit të punojnë në projekte të përbashkëta.

Pas vizitës së lokalitetit arkeologjik Vinça së bashku me ambasadorin amerikan, Entoni Godfri, Bërnabiq deklaroi se Prishtina e ka të hapur ftesën që t’i bashkohet “Mini – shengenit” ballkanik.

- Advertisement -

“Ky do të ishte sinjal pozitiv për të menduar për punë thelbësore dhe të mos merremi vetëm me çështje politike ku vetëm një palë është e gatshme për kompromis ndërsa pala tjetër jo. Unë do të dëshiroja të gjejmë qëndrim të përbashkët për përmirësimin e  cilësisë së jetesës”, tha Bërnabiq.

Ajo shtoi se Serbia pajtohet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës se fillimisht është e rëndësishme të bisedohet për çështje ekonomike dhe të përmirësohet standardi i qytetarëve./MIA

- Advertisement -

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament. Autoritetet lokale zgjidhen ...

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja gjermane në vend, Anke Holshtajn.

Për dy ditë ujërat e zeza rrjedhin nëpër rrugët e Crniçes, banorët kanë frikë për shëndetin e tyre

Për dy ditë me radhë në vendbanimin Crniçe në Shkup, ujërat e zeza po rrjedhin nëpër rrugë. Banorët thonë se këtë problem...

701 gjoba për mosmbajtjen e maskës!

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, janë regjistruar 701 kundërvajtje për mosmbajtjen e maskës, raporton...

Tentativë për vrasje!? Donald Trump-it i dërgojnë pako me helm

Një zarf që përmbante helm ricin që i ishte drejtuar Presidentit të SHBA, Donald Trump është gjetur para se të mbërrinte në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -