Berlini zyrtar: Dy laboratorë evropianë e konfirmuan se Navalni është helmuar me noviçok

TË FUNDIT

Interi gjunjëzoi Milanin

Emocione, gola, sherr, karton të kuq, por në fund triumfon Inter. Derbi i Milanos në Kupën e Italisë vishet zikaltër...

Kosnett: Marrëveshja e Washingtonit mbetet në fuqi

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë Philip Kosnett ka folur për marrëveshjen e Uashingtonit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizim...

Donald Trump krijon zyrën e ish-presidentit në Florida

Donald Trump nuk është më president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por kjo nuk e ndalon atë të...

Thomas Tuchel do të zëvendësojë Lampardin

Thomas Tuchel është emëruar trajner i ri i Chelseat. Ai vjen në “Stamford Bridge” pas një periudhe dy vjeçare...

Biseda e parë telefonike Putin-Bajden

Presidenti i SHBA-së, Xho Bajden dhe homologu i tij rus, Vlladimir Putin, për herë të parë pas zgjedhjes së...

Qeveria gjermane sot kumtoi se dy laboratorë të specializuar në Francë dhe Suedi kanë konfirmuar se lideri opozitar rus, Aleksej Navalni është helmuar me agjensin nervor noviçok.

Paraprakisht, praninë e kësaj substance tek Navalni e konfirmoi edhe laboratori ushtarak gjerman.

Zëdhënësi i Qeveris gjermane, Shtefan Zajbert sot deklaroi se ekzemplarë i janë dërguar edhe Organizatës për ndalesën e armëve kimike dhe s do t’i testojë në laboratorët e saj referentë.

“I bëjmë thirrje Rusisë edhe një herë të prononcohet për këtë rast. Ne jemi në kontakt të afërt me partnerët tanë evropianë për hapat e mëtejmë”, shtoi ai.

Navalnit gjendja iu keqësua më 20 gusht në Rusi në aeroplan me ç’rast u transferua në Gjermani, ku që atëherë është në mjekim. shk/

TË NGJAJSHME