Berlini binjakëzohet me Kievin

TË FUNDIT

Kryetarët e Berlinit dhe Kievit pritet ta nënshkruajnë të enjten një marrëveshje që i binjakëzon dy qytetet.

Kryetari i kryeqytetit ukrainas, Vitali Klitscko do të udhëtojë drejt kryeqytetit gjerman, Berlinit, për ta finalizuar paktin.

Kryetari i Berlinit, Kai Wegner do ta takojë Klitschkon në portën Brandenburg në pasditen e së enjtes dhe më pas të dy do të nisen drejt Sallës së Kuqe të Qytetit.

Palët janë marrë vesh për binjakëzim më herët gjatë këtij viti.

Berlini e sheh këtë vendim si shenjë solidariteti me Ukrainën që po përballet me pushtimin rus prej shkurtit të vitit 2022.

Sipas autoriteteve të Berlinit, kryeqyteti gjerman është i binjakëzuar edhe me 17 qytete tjera.

Partneriteti i qytetit gjerman me Moskën, përmes një marrëveshjeje të nënshkruar më 1991, është pezulluar për shkak të luftës në Ukrainë.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.