BE-ja me sanksione të reja kundër Rusisë

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

Ministri austriak i Punëve të Jashtme, Alexander Schallenberg pret që Bashkimi Evropian të miratojë sanksione të reja kundër Rusisë, për shkak të rastit të kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny.

Një hap i tillë mund të merret kur të takohen ministrat e BE-së për Punë të Jashtme të hënën, ka thënë ai për të përditshmen gjermane, Welt am Sonntag.

“Ne do të diskutojmë në Këshillin për Çështje të Jashtme veprimet e duhura për rastin e Navalnyt”, ka thënë Schallenberg.

Aty do të mund të përfshihen masa të shënjestruara kundër individëve dhe organizatave, sipas mekanizmit të krijuar rishtazi nga BE-ja për ndëshkim të shkelësve të të drejtave të njeriut.

Schallenberg ka thënë se pret “mbështetje” për sanksione nga 27 vendet e BE-së, mirëpo ka shtuar se sanksionet duhet të jenë të menduara mirë dhe të kenë bazë ligjore, përcjell REL.

Ai ka theksuar se shumë persona kanë nisur raste nëpër gjykata, ashtu që të hiqen nga lista e sanksioneve të BE-së, në mungesë të të dhënave të mjaftueshme.

Apelet e Navalnyt janë hedhur poshtë në dy raste të ndryshme të shtunën.

Në rastin e parë, gjykata ka hedhur poshtë kërkesën e tij për lirim nga burgu, mirëpo ia ka shkurtuar kohën e burgimit për gjashtë javë, përkatësisht në dy vjet e gjysmë.

Më pas më vonë gjatë ditës, Navalny është ndëshkuar me gjobë të madhe për fyerje të një veterani të Luftës së Dytë Botërore.

Të dyja proceset gjyqësore janë konsideruar të motivuara politikisht.

TË NGJAJSHME