Array

BE-ja mbështetë sektorin e bujqësisë në Kosovë

Must Read

Të varfër, pa shtëpi dhe me sëmundje! Familja Ramadani nga Zajazi jetojnë në kasolle

Familja Ramadani nga fshati Zajaz Teqe e Kërçovës jeton në mjerim, pa shtëpi dhe me sëmundje të...

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë...

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh...
- Advertisement -

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka pritur sot në një takim shefin e Operacioneve në Zyrën e Komisionit Evropian në Kosovë, Christof Stock, me të cilin ka biseduar për programin për bujqësi për këtë vit, dhe mundësitë e bashkëpunimit.
Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka pritur sot në një takim shefin e Operacioneve në Zyrën e Komisionit Evropian në Kosovë, Christof Stock, me të cilin ka biseduar për programin për bujqësi për këtë vit, dhe mundësitë e bashkëpunimit.

Ministri Krasniqi, sipas komunikatës së Ministrisë, ka falënderuar shefin Stock për mbështetjen që kanë dhënë deri më tash për zhvillimin e sektorit të bujqësisë në Kosovë, veçanërisht në skemën e granteve për Kosovën, me theks të veçantë në sektorin e agropërpunimit. Ai ka vlerësuar si shumë domethënëse që në kuadër të IPA 2, bujqësia është ndër tri shtyllat kyçe.

- Advertisement -

Ministri e ka shefin e Operacioneve në Zyrën e KE-së më hollësisht për Programin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural 2015, duke treguar se me rritjen e buxhetit është arritur të rritet mbështetjea për fermerët dhe agrobizneset vendore përmes pagesave direkte dhe granteve investive.

Nga ana tjetër, Stock ka vlerësuar zhvillimet në bujqësi, duke e theksuar si një fushë që ka shënuar dhe po shënon mjaft progres. Ai ka thënë se BE-ja do të vazhdojë të rrisë fokusin në këtë drejtim, duke premtuar thellim të bashkëpunimit, njoftoi Ministria.

- Advertisement -

Të varfër, pa shtëpi dhe me sëmundje! Familja Ramadani nga Zajazi jetojnë në kasolle

Familja Ramadani nga fshati Zajaz Teqe e Kërçovës jeton në mjerim, pa shtëpi dhe me sëmundje të ndryshme. Nëna Baftije për Tv21...

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë në shkollat në mbarë vendin.

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh që nga fillimi i pandemisë,...

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Aksident i rëndë trafiku në autostradën Negotinë – Demir Kapi, humb jetën një person, tre të tjerë të lënduar

Një person ka humbur jetën ndërsa tre të tjerë janë lënduar pasi që një automjet me targa të Shkupit është rrokullisur në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -