BDI: Arritja e konsensusit për zgjedhje shmangu krizën politike

Must Read

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me...

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit.

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore...
- Advertisement -

Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson konsenzusin e arritur sot pas konsultimeve intensive midis partive politike që evitoi krizën politike pas asaj shëndetësore dhe ekonomike.

“Konsenzusi, shëndeti politik dhe evitimi i krizës së thellë politike ishte qëndrimi jonë konzistent sepse mbajtja e zgjedhjeve pa konsensus do ta rendonte situatën deri në paparashikueshmëri të plotë. Konsensusi është parimi jonë bazë i funksionimit në shoqërinë tonë multietnike sepse eviton mbivotimin dhe margjinalizimin, ndërsa në këtë rast ndihmoi edhe në parandalimin e krizës politike”ceket në kumtesën e BDI-së.

- Advertisement -

Nga partia i ftojnë institucionet e vendit të përgatisin të gjitha protokollet për mbrojtje maksimale të shëndetit të qytetarëve gjatë fushatës dhe ditës së zgjedhjeve ndërsa partitë politike t’i respektojnë ato në përpikshmëri.

Bashkimi Demokratik për Integrim shpreh mirënjohje ndaj partnerëve ndërkombëtarë për angazhimin e tyre konstruktiv gjatë arritjes së konsensusit./MIA

- Advertisement -

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me masën për mosmbajtje tw mjeteve...

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit. Në kuadër...

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore pune në Bruksel, ku do...

Sot thuhen fjalët përfundimtare për rastin “Dhuna në Qendër”

Gjyqi për dhunën para Komunës së Qendrës në qershor 2013 vazhdon sot me fjalët përmbyllëse të palës mbrojtëse. Në...

Tërmet i ri në afërsi të Malit të Shenjtë

Tërmet me fuqi prej 4.6 ballëve sipas Rihterit, është regjistruar shkurt pas orës 7 sot në mëngjes sipas kohës lokale në pjesën...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -