As gjendja alarmante nuk i unifikon partitë! DPMNE e LSDM akuzojnë njëra tjetrën për pa përgjegjësi ndaj pandemisë

TË FUNDIT

Tetovë, me fishekzjarre festojnë 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Në sheshin Iliria në Tetovë me fishekzjarre po festohet 108 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë.

41 viktima dhe 1022 të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit nga 3127 testime të realizuara,...

Black Friday, turma me qytetarë për të blerë! Filipçe: Duhet të jeni të durueshëm

https://youtu.be/nbNvO7FY5U0 Turma të mëdha vërshuan qendrat tregtare të Shkupit ditën e djeshme....

Dita e tretë e protestave të VMRO-DPMNE-së! Mickoski: Këtë fundjavë në Sofje copëtohet identiteti

https://youtu.be/XC1qXQ8Ckcw Zoran Zaev është duke përgatitur një dështim kombëtarë, por nga secili...

Jeton e vetme në një dhomë konvikti! E përmalluar për fëmijët kërkon ndihmë

https://youtu.be/4QLTvlEr72E Kjo është Zana Kuqi nga Tetova. Ajo jeton...

VMRO-DPMNE propozon projekt-ligj për krijimin e një komisioni të posaçëm shtetëror për mbrojtjen dhe luftën kundër pandemive dhe epidemive. Siç theksoi Antonio Milososki, dje ata ia dorëzuan propozimin Ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe, por ai i refuzoi.

“Për zhgënjimin tonë kjo ide dhe propozim nuk u pranuan nga Ministri i shëndetësisë. Është e qartë se ministri i shëndetësisë për dallim nga shumica e opinionit ende ka besim të madh te komisioni i tij për kovid që e udhëheq Karaxhovski, Komision për të cilin vlerësojmë se bart pjesë të përgjegjësisë për masat joadekuate apo të vonuara në 5 muajt e fundit”, tha Antonio Milloshoski nga VMRO-DPMNE.

Nga LSDM porosisin DPMNE-në të mos bëjë politikë ditore me shëndetin e qytetarëve, por të mendojnë mirë se ligjet duhet të votohen.

 “Sa janë të papërgjegjshëm dhe joserioz tregojnë me atë që kërkuan prolongim të pikës për ndryshim të Ligjit për mbrojtje të popullsisë nga sëmundjet ngjitëse për të vendosur propozime të tyre dhe në vend të kësaj të propozojnë diçka tërësisht ndryshe, formimin e Komisionit paralel për përballje me Kovid-19, si dhe formimin e komisionit të tyre brenda partiake. VMRO-DPMNE thjesht nuk di çfarë të bëjë, me VMRO-DPMNE të tillë nuk mund të arrihet marrëveshje për asgjë”, tha Konstandin Konstadinov nga LSDM.

Ndryshimet ligjore që propozohen në Ligjin për mbrojte nga sëmundjet ngjitëse do të mundësojnë që të hyjnë në fuqi masat që i ka rekomanduar Komisioni për shëndetësi, ndërsa i ka miratuar Qeveria, siç janë – Mbajtja e patjetërsueshme e maskave në ambient të hapur, ndalesa për grupim pas orës 22, por edhe kufizimi i numrit të mysafirëve.

Me ndryshimet e Ligjit në mënyrë praktike mundësohet që inspektorët dhe policia të intervenojnë në rast se në një banesë apo shtëpi ka grupim të më shumë persona sesa është e lejueshme, përkatësisht nëse ka më shumë se katër mysafir. 

TË NGJAJSHME