Agjentë të FBI dhe policia lokale bastisën konsullatën kineze në Hjuston

Must Read

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament.

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja...

Për dy ditë ujërat e zeza rrjedhin nëpër rrugët e Crniçes, banorët kanë frikë për shëndetin e tyre

Për dy ditë me radhë në vendbanimin Crniçe në Shkup, ujërat e zeza po rrjedhin nëpër rrugë....
- Advertisement -

Agjentë të FBI dhe policia lokale bastisën konsullatën kineze në Houston pasi administrata amerikane më parë urdhëroi mbylljen e misionit diplomatik kinez nën dyshimin për spiunim, raportoi Si-En-En.

Përfaqësues zyrtar qeveritar amerikan paraprakisht u thanë gazetarëve se të punësuarit në konsullatë kineze dyshohen se “drejtpërdrejt kanë marrë pjesë në komunikimet me hulumtues e institucioneve shkencore-hulumtuese në Teksas dhe kanë ndikuar ndaj tyre, me qëllim që në mënyrë ilegale të marrin informacione të ndjeshme.

- Advertisement -

Sipas përfaqësuesit amerikanë, aktivitetet në kosullatën në Hjuston janë vetëm një pjesë e vogël e operacioneve ilegale në të cilat janë përfshirë njerëz prej 25 lokacioneve të ndryshme.

Ministria kineze e Punëve të Jashtme vlerësoi se kërkesa e SHBA për 72 orë të ndalen të gjitha operacionet dhe aktivitetet në konsullatën në Hjuston si eskalimi ndaj precedentit në marrëdhëniet edhe ashtu të tensionuara mes të dy vendeve”, Me urdhër të SHBA-së për konsullatën në Hjuston, Kina u përgjigj me kërkesë për mbyllje e konsullatës amerikane Çengdu.

- Advertisement -

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament. Autoritetet lokale zgjidhen ...

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja gjermane në vend, Anke Holshtajn.

Për dy ditë ujërat e zeza rrjedhin nëpër rrugët e Crniçes, banorët kanë frikë për shëndetin e tyre

Për dy ditë me radhë në vendbanimin Crniçe në Shkup, ujërat e zeza po rrjedhin nëpër rrugë. Banorët thonë se këtë problem...

701 gjoba për mosmbajtjen e maskës!

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, janë regjistruar 701 kundërvajtje për mosmbajtjen e maskës, raporton...

Tentativë për vrasje!? Donald Trump-it i dërgojnë pako me helm

Një zarf që përmbante helm ricin që i ishte drejtuar Presidentit të SHBA, Donald Trump është gjetur para se të mbërrinte në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -