41 raste të reja, 29 të shëruar nga COVID-19! Numri i të infektuarve arrin në 1300

Must Read

Mickoski në TV21: S’ka më parim “fituesi me fituesin” por “programi me program”

Kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ftuar në emisionin ClickPlus në TV21 deklaroi se që...

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është...
- Advertisement -

41 raste të reja të të prekurve me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë. 17 prej tyre janë nga Shkupi, 11 nga Kumanova, 5 nga Prilepi, 3 nga Tetova, 1 nga Kavadari, 1 nga Gostivari, 1 nga Kriva Pallanka, 1 nga Kërçova dhe 1 nga Negotina, por që është banor i Demir Kapisë.

Me këto raste të konfirmuara sot, numri total i të prekurve me COVID-19 në vend arrin në 1300 persona. Tre qytetet më të prekura mbeten Shkupi me 439 të infektuar, Kumanova me 353 dhe Prilepi me 131 persona të prekur nga virusi raporton TV21.

Nga Ministria e Shëndetësisë po ashtu informojnë se sot Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 29 pacientë të shëruar. 4 prej tyre janë nga mjekimi spitalor ndërsa 25 janë mjekuar në shtëpi. 21 nga Shkupi, 3 nga Manastiri dhe 1 nga Strumica.

Në Klinikën për Sëmundje Infektive po mjekohen 63 pacientë, prej të cilëve siç shkruajnë nga MSH, 23 janë me mbështetje të oksigjenit dhe 5 në ventilim mekanik. Në spitalin “8 shtatori” janë 31 pacientë të hospitalizuar, prej të cilëve 7 në gjendje më të rëndë shëndetësore dhe 7 të vendosur në aparat respirator. Në spitalin në Manastir po mjekohen 11 pacientë, ndërsa 11 të tjerë janë në kurim shtëpiak. Në Shtip janë të hospitalizuar 3, ndërsa 13 në mjekim në shtëpi.

Siç infrormojnë nga Ministria e Shëndetësisë në 24 orët e fundit janë kryer 649 teste për koronavirus. 437 janë bërë në Institutin e Shëndetit Publik, 23 në Fakultetin e Veterinarisë, 20 në Avicena, 49 në Biotek, 90 tek Filipi i Dytë dhe 30 tek Sistina me metodën PCR. Numri total i testeve të kryera deri më tani në RMV është 13649 teste./TV21

- Advertisement -

Latest News

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës së sportit në fshatin e...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është Klinika infektive. Çdo ditë numri...

Kritika për mësimin online! Inspektorati s’i ka verifikuar lëshimet, janë në vetëizolim

https://youtu.be/JAU8iVA1Dg0 Unioni i nxënësve të shkollave të mesme sot ka dalë me një sërë kritika për mënyrën...

Nga sonte deri të hënën orë policore! Qytetarët të revoltuar, Filipçe insiston për kontrolle më të ashpra

https://youtu.be/LEiNXM7EEU8 Lëvizja e lirë e qytetarëve zgjati vetëm 10 ditë. Pasi më 26 maj u shfuqizua, dje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -