400 kompani do të marrin 17,2 milionë euro! Zaev: U përkulem ndërmarrësve që investojmë gjatë krizës

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

“U përkulem ndërmarrësve vendorë të cilët në kohë pandemie filluan projekte të tyre dhe duan të investojnë në mënyrë shtesë. Ja vendi juaj është këtu për të ndihmuar,” tha Zoran Zaev, kryeministër.

Kështu kryeministri Zaev i lëvdoi ndërmarrësit vendorë të cilët edhe në kohë pandemie kanë  investuar.

“Shteti është këtu që të ndihmojë edhe në momentet më të vështira që së bashku ta tejkalojmë krizën, të dalim më të fortë dhe të vazhdojmë me trendë pozitivë të zhvillimit të ekonomisë maqedonase,” deklaroi, Zoran Zaev, kryeministër.

Pagesa do të bëhet në afat prej 15 ditëve që nga dita e nënshkrimit të marrëveshjeve, ndërsa javën e ardhshme do të thërriten të gjitha 400 kompanitë që të lidhin marrëveshje për mbështetje financiare.

Injeksioni i drejtpërdrejtë financiar do t’u ndihmojë kompanive që të rriten dhe të zhvillohen, që do të thotë se do t’i mbajnë vendet e punës aktuale dhe do të hapin të reja.

Investimi i përgjithshëm për këto 400 kompanitë është në vlerë prej 89,2 milionë eurove. 

  • Tags
  • 3

TË NGJAJSHME