4 mijë telefonata në Spitalin Psikiatrik për mbështetje psikologjike të qytetarëve

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Në ISHP Klinikën për Psikiatri janë realizuar rreth 4.000 biseda telefonike për mbështetje psikologjike  të qytetarëve gjatë pandemisë me Kovid-19, duke filluar nga marsi, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Në linjën e parë telefonike për mbështetje psikologjike, e cila ishte hapur më 15 mars për të rriturit në vetizolim gjatë gjithë periudhës,  duke i përfshirë edhe fundjavat dhe festat, e cila është e arritshme çdo ditë prej orës 8 deri në 20, ka pasur më shumë se 2.200 biseda.

- Advertisement -

Gjatë marsit u hapën edhe dy  linja tjera telefonike, prej të cilave njëra për mbështetje psikologjike të prindërve  të fëmijëve  në moshën parashkollore dhe moshën shkollore nga ana e Klinikës për Psikiatri, si dhe linja tjera telefonike për mbështetje psikologjike të personave nga kategoritë e ndryshme  në bashkëpunim me UNICEF – mbështetje psikologjike e prindërve të fëmijëve me pengesa në zhvilim dhe Mbështetje psikologjike e adoleshentëve, ku gjithsej janë realizuar më shumë se 500 biseda.

Në linjën telefonike për mbështetje të grave në shtatzëni dhe pas lindjes  janë realizuar 50 biseda. Në të gjitha linjat të cilat ishin të hapura për mbështetje të personave  nga kategoritë e ndryshme, duke përfshirë edhe  mbështetje psikologjike të gjuhës shqipe, si dhe mbështetje të banorëve të Dibrës dhe Qendër Zhupës në periudhën e karantinës në ato komuna janë realizuar  1.000 biseda.

- Advertisement -

Për momentin linja aktive për qytetarët e kategorive të ndryshme janë: Mbështetje psikologjike e personave të rritur 072/919-009, mbështetje psikologjike për fëmijë, adoleshentë dhe prindërit e tyre 072/912-979,  mbështetja psikologjike për gratë shtatzëna dhe pas lindjes 078/378-766  dhe mbështetje psikologjike për gjuhën shqipe 070/291-657, qëndron në kumtesën e Ministrisë së Shëndetësisë.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -