3 mijë shtëpi në Tetovë pa ujë për pije! Komuna: Javën e ardhshme përzgjidhet kompania

Must Read

Dy punëtorë të Inspektoratit të Arsimit pozitiv me Kovid-19

Dy punëtorë të Inspektoratit Shtetëror të Arsimit kanë rezultuar pozitiv me Kovid-19, mëson TV21 nga burime të...

Mickoski pranon se ishte brenda në lokal: S’isha i njoftuar mirë me protokollin

Është qartësuar dilema se cili lider i partisë politike ka qenë në lokalin në të cilin për...

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që...

Lagjja  146 në Tetovë vazhdon të mbetet pa ujë të pijshëm. 3 mijë shtëpi të kësaj lagje që përfshirë edhe një pjesë të Reçicës së vogël  janë pa ujë të pijshëm. Banorët detyrohen të gjejnë zgjidhje alternative duke mbushur ujë në çezmat publike ose duke marrë ujë nga burime të ndryshme në malin Sharr që nuk shërbejnë për pije, por vetëm për çështje higjienike.

Banor i lagjes 146: “Bisedohet për ujin por ne ujë s’kemi  me vite, nuk ka ujë këtu, ujë mbushim te arabati ma poshtë shkojmë, mbushin ujë  gratë, këtu nuk ka ujë. 10-15 vite jemi këtu pa ujë, s’kemi çka bëjmë nuk vjen asnjë  të interesohet përpos për zgjedhje, vijnë i marrin votat dhe ikin”.

Banor i lagjes 146: “Ujë  nuk ka, nuk mund të lash asgjë me atë ujë. Atë pishinën lartë e kanë ndërtuar, por nuk ka ujë  ata duhet ta lëshojnë gomën poshtë  për ujin por akoma se kanë bërë,  a është për këtu a për tjetërkund nuk e dimë ne”.

Nga komuna e Tetovës thonë se projekti për sjelljen e ujit nga pishinat në Lisec deri në pishinat mbi lagjen 146, ka përfunduar dhe janë paraqitur pesë kompani. Javët në vijim  do të përzgjidhet kompania me ofertën më të lirë.

Komuna e Tetovës:

“Gjatë ditës së sotme ka përfunduar edhe afati për tenderim  ndërsa gjatë javës së ardhshme pritet edhe auksioni elektronik ku  gjithësej janë paraqitur 5 kompani. Projekti në fjalë kap shumën prej 11 milion e 500 mijë denarëve”.

Televizioni 21 edhe e para dy muajsh  ka njoftuar për këtë  problem të këtyre banorëve. Krahas kësaj, lagjja 146 është duke u përballur edhe me mungesën e një shkolle ku nxënësit e kësaj lagje udhëtojnë për mbi 2 kilometra drejt  shkollës më të afërt “Naim Frashëri”.

- Advertisement -

Latest News

Mickoski pranon se ishte brenda në lokal: S’isha i njoftuar mirë me protokollin

Është qartësuar dilema se cili lider i partisë politike ka qenë në lokalin në të cilin për më shumë se dy orë...

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që në vitin 2018 e pushoi...

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë erë...

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të inspektuar, ndërsa më pas është...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -